Psychosomatické onemocnění

Dobrý den, již půl roku mě trápí různé tělesné příznaky bušení srdce + arytmie + občas vysoký tlak 145/90 a zároveň pomalý tep 40-50, dále divný pocit jakoby vnitřní tlak zejména na levé straně hrudníku, třes + svalové záškuby + divný pocit tlaku/trnutí v lýtkách (bez křečí), zvýšená citlivost na přední straně lýtek (jakoby pocit doteku/podkolenky). Vyšetření krve včetně minerálů, EKG, Echo srdce, základní neurologie, magnetická rezonance hlavy - vše bez nálezu. spánek v normě. 3 měsíce jsem bral 10 mg Elicea - bez náznaku zlepšení. Jsem 40 let, nekuřák, alkohol zřídka. Co dál, psychiatrické / psychologické vyšetření, na koho se obrátit? Děkuji za odpověd VZ
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, zeptal bych se specialistů, kteří Vás dosud vyšetřovali, jak to vidí. Jelikož máte záškuby ve svalech a pocity v nohou, které upomínají na neuropatické bolesti, bych chtěl slyšet třeba od neurologa, jak Váš případ diagnosticky uzavřel a zda má v plánu indikovat ještě další vyšetření. Je pravda, že tyto potíže mohou mít psychosomatické souvislosti, pak je na řadě psychiatrické vyšetření, nejlépe u psychiatra, který má ponětí o psychosomatice a má též psychoterapeutickou erudici. Držím palce.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Myslím, že váš dotaz je na místě. Jako ne-lékař, nemohu soudit, zda se skutečně jedná o psychosomatické potíže, zvláště ne na dálku, ale váš postup zdá se mi být v pořádku, úměrný obtížím, které máte, alespoň z počátku. Pokud v tom skutečně hraje tak velkou roli psychosomatika, mám takovou hypotézu, že za ní něco je, něco, co jste nezmínil. Třeba velké přepracování, vliv stresu z jiných příčin, třeba osobní vztahy špatné, nebo cokoli podobného. Těžko si představit, že by psychosomatika fungovala jen tak izolovaně, sama od sebe, bývá to signál, že jsme něco v životě přehnali..... Já občas jezdívám do lázní, tzv. na psychiku a naposledy jsem tam četla publikaci " Mým marodům" od Hnízdila. Ta by vám možná prospěla, pokud ji ještě neznáte. Držím palce.


Zpět na seznam