Psychosomatické problémy???

Dobrý den pane doktore, již cca měsíc mě trápí dušnost, zejména večer, když ležím, tak musím hrozně zhluboka nadechovat, zívat a přitom se maximálně nadechnout, usínám takhle i 4 hodiny. Do toho je mi už několik měsíců na zvracení, dávím se několikrát denně, na gastroskopii jsem byla před rokem a půl a ok. Také mám naprosto strašné noční můry. Jsem neustále vyčerpaná, je mi na omdlení, motá se mi hlava a strašně mě bolí záda a ruka. Léčím se s HPO a k ní přidruženými psychotickými stavy, teď mi to ale spíše přijde jako nějaká somatoformní porucha, zapomněla jsem dodat, že mám silné úzkosti. Bývá tohle u HPO "normální", že se objevují i tělesné příznaky? Léky beru, na terapii chodím, jen kvůli Covidu teď neprobíhá. Děkuji Vám za odpověď.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, hraniční porucha osobnosti (HPO) je z psychologického hlediska charakterizovaná především nestálým postojem, který má člověk vytvořil k sobě a k druhým, z toho pak vychází psychopatologie, která se projevuje emoční nestabilitou (změny nálady, nezvládnutelné návaly emocí, psychotickými propady). Úzkost je také emoční stav, má své tělesné projevy, které mohou přejít až do psychosomatické problematika. Souběh HPO a psychosomatických problémů je možný. Byblo by dobré to probrat s Vaším lékařem a terapeutem.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, omlouvám se, že Vám nemohu moc poradit, ale o hraniční poruše osobnosti toho vím velmi málo (mojí diagnózou je bipolární porucha). Jedna moje dobrá kamarádka se s HPO potýká, mívá nepříjemné potíže psychického charakteru, ale o tom, že by měla somatické problémy, se mi nikdy nezmínila. Vím, že jí pomáhá přátelský kontakt s lidmi, je pro ni nadmíru důležitý pocit zázemí a bezpečí. Myslím, že je dobře, že pátráte po správnosti Vaší diagnózy a věřím, že Vám náš odborný poradce pomůže lépe se zorientovat v situaci. Držím Vám palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam