Psychotická porucha strach

Dobrý večer. Mam 34rokov.A niekoľko rokov trpím panickou poruchou s agorafobiou. Prešla som si peklom ale bolo aj lepšie obdobie. Koniec roka 2020 som po dlhom čase dostala záchvat za volantom. Panicke záchvaty sa opakovali. Po návšteve psychiatra som začala brať lieky ktoré mi nerobili dobre. Bol to neurol a paretin. Len som spala aj z malých dávok a stale plakala. Po asi 4mesiacoch som ich vysadila. Som uz rok doma bez práce priateľov. Mojim najväčším strachom je strach vzdialiť sa od domova. Prejdem iba s rodičmi a autom a musí mi byt relatívne dobre. V papieroch mam psychotická porucha sch okruhu. Prosím vás je nejaká možnosť sa z toho dostať bez liekov a terapeuta. Proste nechcem byť zasa na liekoch a spat ale ani sa trápiť. C
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Milá C, na Váš dotaz mohu odpovědět to, že máte-li panické stavy s agorafobií a přizpůsobujete se jim tím, že se vyhýbáte kontaktu s lidmi, nejste schopna opustit svůj domov a autom používáte jako jediný relativně bezečný prostředek, abyste se mohla někam dopravit, pak v sobě bludný kruh úzkosti touto strategií posilujete. Jsem jen lékař a terapeut, což také znamená, že na recepty jiné cesty, jak se z toho dostat bez léčby, jsem odborníkem na úrovni laika. Netroufnu si tvrdit, že to není možné, ale téměř jistě vím, že to není možné bez toho, abyste ve své dosavadní stratregii udělala zásadní změnu. Nechápu, proč se bráníte i psychoterapii, kterou bych Vám jistě doporučil. Držím palce.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme za Váš dotaz do poradny. Popisujete jak náročný je život s panickou poruchou spojenou s agorafobií a hledáte cestu ven. Jelikož máte špatnou zkušenost s léky a chcete se z potíží dostat bez nich, doporučila bych Vám vyhledat pomoc psychoterapeuta. Považuji to za základ léčby a hodně mi to pomáhá. S léky mám také špatné zkušenosti, ale naštěstí i ty dobré. Měla jsem nežádoucí účinky ve velké míře, ale lékařka mě povzbuzovala, ať vydržím alespoň šest týdnů. Do té doby se špatný vliv snížil a nastoupil očekávaný účinek. Za posledních osm let jsem léky měnila mnohokrát a pokaždé byly první tři týdny užívání příšerné. Na druhou stranu bych ale bez nich nebyla schopna navštívit svoji psycholožku nebo se starat o děti. Pokud chcete hledat více informací na internetu, můžete zde: https://www.cmhcd.cz/stopstigma/uzitecne-odkazy/. Přeji vše dobré!


Zpět na seznam