Psychóza

Dobrý den, je dle Vašeho názoru možné propuknutí psychózy po narkóze? (to tvrdí obvodní lékař) Manžel (40 let) neměl nikdy psychické problémy. Cca do čtrnácti dní od narkózy začátek psychózy (hlasy), měsíc to trvalo, než došlo k velmi výraznému rozvoji psychózy, pak na čtrnáct dní hospitalizace. Po nasazení haloperidolu velmi rychlé odeznění příznaků. Tato psychóza vypadala jako toxická psychóza, ale nebylo to jednoznačně prokázáno. Diagnóza je paranoidně-halucinatorní akutní psychotická porucha nejasné etiologie s rychlým odezněním. Druhý dotaz - je možné toto tvrzení - psychiatrička tvrdí, že se stále více setkává s psychózou jako reakcí na dlouhodobý stres (místo deprese), manžel má již dva roky trvající významné zdravotní potíže po úraze nohy, hlavně pohyblivost. Jaký je rozdíl v léčbě u obou variant? Děkuji za odpověď
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, jasné vysvětlení neznám. Po operaci s narkózou se může rozvinout tzv. pooperační delirium, jehož součástí jsou i psychotické znaky, většinou k tomu ale dochází v průběhu hodin, max. několika málo dnů a rozvoj je rychlý. Důležitými faktory jsou typ narkózy, rozsah výkonu, zdravotní stav, věk pacienta a mnohé další. S delším odstupem může dojít k rozvoji pooperační kognitivní dysfunkce, zde však nebývají halucinace a psychotický stav. Stres může sehrát v rozvoji psychotického stavu významnou úlohu, ale jako jedinou příčinu jej v úvahu brát nelze, opět jsou tu související faktory. Psychóza se léčí antipsychotiky, pokud je toxického původu, tak je léčba krátkodobá, u jiných vyžaduje delší užívání lkéků. O souvislostech psychotických stavů může napovědět psychologické vyšetření.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, kvalifikovanou odpověď musím v tomto případě ponechat na panu doktorovi. Ale manžel mé kamarádky má roztroušenou sklerózu a po jedné atace se u něj rozvinula podobná krátká psychóza po aplikaci kortikoidů (solumedrolu). Byl také asi 14 dní hospitalizován a od té doby je již několik let bez jakýchkoli psychických potíží. Dcera jiné kamarádky v pubertě začala slyšet hlasy, vidět věci, které nebyly a podle vyšetření na dětské psychiatrii v Motole šlo jen o "pseudopsychotické příznaky" a také odezněly. Možná jsme jako lidstvo tolik vystaveni přemíře informací (včetně těch podprahových) a stresu, že naše psychika hledá i takovéto úniky. Věřím, že je to stále častější, stejně jako se u sebe i dalších lidí příliš mladých na demenci setkávám s tím, že si vaříme další kávu, ačkoli nám jedna čerstvá právě stojí na stole... Držme si všichni palce! A dbejme na psychohygienu.


Zpět na seznam