psychóza?

Dobrý večer. Už přes 3 roky se léčím s údajnou depresí a úzkostí, ale dle mého názoru je léčba neúspěšná a čím dál víc si myslím, že se může jednat o časné projevy psychózy. Z ničeho nic mě přepadají pocity neklidu, celkové slabosti, neschopnost radosti ze života, problémy s příjmem potravy, bolesti žaludku, do jakékoliv činnosti se musím nutit jsem často podrážděný, nerozhodný atd. Na vlastní žádost chodím každý rok k psychologovi na kontrolní vyšetření, které je negativní na psychotické poruchy. Nedávno jsem našel na internetu testy na časné odhalení psychóz od NÚDZ a byly pozitivní. Tak teď nevím jestli psycholožka použila nesprávné testy, anebo je prostě nezkušená. Už jsem vystřídal snad všechny druhy antidepresiv a mnoho dalších léků.Na hospitalizaci jít nechci byl bych rád, aby se to vyřešilo ambulantně. Děkuji za odpověď. Přeji příjemně strávený zbytek večera.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, v praxi je to většinou tak, že pacient s psychózou z této poruchy strach nemívá, protože psychóza sama zabraňuje náhledu, naopak pacienti s úzkostmi mají ze schizofrenie strach. Úzkostný člověk se v testech on-line nejednou najde. Pravděpodobně máte psychiatra, který Vám předepisuje léky, asi by Vám k tomu měl říci více. Péšete, že chodíte 1 x za rok k psycholožce na vyšetření 1 x za rok. Možná by bylo užitečnější docházet také na psychoterapii, což by Vám mohlo s pomocí psychoterapeuta prozkoumat souvislosti svých potíží z pohledu Vás samotného. Tam ovšem nestačí jedna návštěva za rok, jsou to pravidelná sezení.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Oceňuji, že se snažíte ke své diagnostice a léčbě přistupovat aktivně a se zájmem. Na základě vašeho dotazu je samozřejmě nemožné na dálku cokoli posuzovat. Jako klíčové mi však přijde, že zřejmě nemáte ke své psycholožce důvěru. Celou situaci by totiž asi bylo nejlepší probrat přímo s ní. Vlídně jí sdělit, že máte pochybnosti o správnosti diagnózy a klidně ji i seznámit s výsledky testu, který jste si dělal. Pokud je vaše nedůvěra v ni opravdu velká, zvážila bych možnost změny psychologa. Ze své zkušenosti vím, že důvěra a otevřenost je při psychologické podpoře klíčová. Obecně by však měl psycholog projevy psychózy poznat. Přeji vám hodně zdraví a spokojenosti s odbornou péčí.


Zpět na seznam