Psychóza

Dobrý den. Před 4 lety jsem měl psychotickou epizodu, nebylo to nic pěkného. Myslel jsem si, že to bylo vyvolané koncem školy, hledáním práce, stěhováním a špatnými vztahy s rodinou. Nicméně tyto stresy mi po letech snad už odpadly. Zabral mi Olanzapin (10 mg) s Valdoxanem a Valproátem. Olanzapin jsem snížil po dohodě s lékařkou na 5 mg. Dneska jsem s ní mluvil a ptal jsem se na další postup. Říkala mi, že se domnívá, že moje potíže jsou endogenního charakteru (biochemie v mozku není ok) a že si myslí, že Olanzapin bych měl brát stále, byť by třeba snížila dávku na 5 mg obden. Je nějaký způsob, jak se můžu dozvědět víc o svojí situaci? Je mi 29, cítím se fajn, až na únavu, která užívání léků provází, a těžko se mi žije s představou, že jsem nevyléčitelně nemocný.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, přestože současní psychiatři pojmy "endogenní" a "exogenní" pro svou orientaci stále používají a často se v určitých zjevných případech shodnou, má to své limity. Lze říci, že každý okamžik duševního prožívání je charakterizován určitým biochemickým stavem mozku. Ten pak je, podobně jako náš duševní život, v neustálém pohybu. Na to má také vliv svět, ve kterém žijeme, tedy prostředí a vztahy. Pokud za sebou máte jednu psychotickou epizodu před 4 lety, určitě je to důvod se lékaře více ptát, k dispozici je také dost materiálů o zotavení psychických poruch (tzv. recovery). Zdá se, že Vaše lékařka je ke snižování medikace přístupná, možná by Vám mohla říci více. Napomoci může také psychologické vyšetření.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, mám zkušenost s úzkostí a depresí, ale přesto dobře chápu vaše pocity – taky jsem nechtěla být doživotní polykač léků. Na vašem místě bych věřila, že patříte k těm, kteří měli ojedinělou ataku, která se nemusí opakovat. Ale pro zvýšení této pravděpodobnosti je dobré nemoc nepovažovat za úplně vyléčenou a raději „s ní počítat“. Myslím tím, že je dobré hlídat si hladinu stresu, dbát na psychohygienu, dobře znát své varovné příznaky (když se stresu nebo nadměrné zátěži nevyhneme) a brát i tu udržovací dávku léku. Právě proto, aby nemoc zůstala jen „na pozadí“. Měli bychom všichni počítat s tím, že se může vrátit – a dělat vše pro to, aby se to nestalo. Aspoň já to tak mám a docela dobře se mi s tím funguje. Několik mých přátel má podobnou zkušenost se somatickými nemocemi – nemoc není aktivní, ale nedá se na ni úplně zapomenout. A na vaši otázku, jak se dozvědět víc: kromě populárně naučné literatury a druhého lékařského názoru mohou u psychických poruch být výborným zdrojem informací tzv. peer-konzultanti, lidé s vlastní zkušeností, kteří dnes už bývají členy týmů mnoha zařízení. Hodně štěstí!


Zpět na seznam