Psychóza u adoloscenta

Dobrý den, mám 14letou dceru, která byla nyní 4 měsíce hospitalizovaná na DPK. Na podzim že dne na den začala odmítat školu a vše s tím spojené, později se izolovala od všech kamarádů, přestala chodit ven. Že všeho měla divný pocit, že se něco hrozného stane. Nejprve nasazeny AD a nízká dávka antipsychotik, v průběhu hospitalizace opakovaně léky měněny, vše bez jakéhokoliv pozitivního efektu. V průběhu hospitalizace zhoršování stavu, odmítání běžného fungování a navíc dcera přišla s tím, že kdyby ty běžné věci dělala, bude se teleportovat do minulosti. Zároveň ale dodává, že ví, že je to hloupost, ale nedokáže se té myšlenky zbavit. Navýšena dávka antipsychotik Explemed na 20 mg, což už bere 2 měsíce a od té doby je nepoužitelná - neustálá únava, zácpa, emoční oploštělost, "tupý" výraz, třes, stálý pocit zimy, trvale studené ruce a nohy... Při propuštění na reverz závěr, že se jedná o úzkostná vtiravé myšlenky a nespecifickou psychotickou poruchu. Doma se postupně zapojuje do režimu, běžné věci začíná pomalu dělat, ale stále z toho má divný pocit a není jí z toho dobře. Před nástupem nemoci byla úplně normální společenská, chytrá holka. Domníváme se, že na její stav mají velmi špatný dopad antipsychotika v této dávce. Dcera váží 45 kg. Jaký je u těchto léků postup při vysazování? Ke své psychiatričce je objednaná až za měsíc. Děkuji za odpověď.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, 20mg léku Explemed u dítěte vážícího 45 kg je vyšší dávka, je možné, že se nežádoucí účinky projevují. Antipsychotika se snižují pozvolna, ale je vždy to třeba přímo konzultovat s psychiatrem, který musí pacienta vyšetřit a zvážit další postup.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Jako peer poradce reaguji na dotazy pouze na základě své vlastní zkušenosti s psychickými obtížemi a zotavováním se z nich. Nejsem tedy lékař a nemohu se nijak vyjádřit k vašemu dotazu ohledně medikace a jejího dávkování. V tomto ohledu bude z profesního hlediska reagovat můj odborný kolega. Ze svého pohledu bych vás chtěla povzbudit, že hledání vhodné medikace někdy trvá delší čas. Psychotické obtíže v tomto raném věku jsou poměrně vzácné a i ze strany lékařů je proto třeba velká opatrnost a pečlivé hledání té nejlepší léčby. Vy jako matka můžete dceři poskytnout pro její zotavení to podstatné - klidné bezpečné zázemí. Nabízet aktivity, zapojovat ji, ale netlačit na ni a respektovat její tempo. Podporovat ji v tom, co jí alespoň trochu dělá radost, u čeho je aspoň na chvilku sama sebou. Proces zotavení je zdlouhavý a křehký proces, který má u každého jinou podobu. A nezapomeňte myslet také na sebe - i vy potřebujete odpočívat, přijít na jiné myšlenky, žít svůj život a umět si říci o pomoc. Umím si představit, že vás péče o dceru a obavy o ni stojí mnoho sil. Přeji celé rodině hodně zdraví a brzké zlepšení dceřina stavu.


Zpět na seznam