Ranní pesima

Dobrý den, již 32 dnů užívám lék Elicea. Posledních 7 dnů 10 mg. Pořád mám ale problém se silnými ranními/dopoledním úzkostmi-ranní pesimou. Přes den jsem dost unavená. Spánek je v pořádku, ale budím se velmi brzy a pak nastává pesima. Je ještě brzy soudit, zda lék správně zabírá? A je pocit unavenosti přes den vedlejším účinkem, který s postupem léčby vymizí? Lékařka tvrdila, že by měla Elicea spíše nabuzovat a zlepšovat pozornost. Ráno jsem užívala Neurol ale kvuli obavě ze závislosti jsem ho vysadila a ranní/dopolední stavy se snažím nějak zahnat...
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, antidepresivům je třeba k plnému rozvoji účinku dát čas několik týdnů. Píšete, že 10mg escitalopramu (Elicea) berete teprve 7 dnů. Pokud jste předtím brala méně (5mg), pak šlo o startovací dávku, která většině pacientů nestačí. Počkal bych tedy, co udělá těch 10mg. Únava může být způsobena i samotnou poruchou (deprese, úzkost), tato antidepresiva ji většinou nevyvolávají. Na zvážení je také psychoterapie, jak píše naše peer poradkyně.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Ranní úzkosti před odchodem do školy nebo později do práce mě trápily mnoho let. Cítila jsem se velmi nejistá, ustrašená, plná obav. V tomto ohledu mi velmi pomohla psychoterapie. Naučila jsem se lépe rozumět tomu, co se se mnou děje, z čeho mám strach, proč si tak málo věřím. Bez terapie, pouze s užíváním léků, bych se rozhodně necítila tak dobře, jak se cítím nyní. Věřím, že terapeutická podpora by mohla pomoci i vám. Co se týče účinku léků - k tomu se nemohu vyjadřovat, nejsem lékař. Osvědčilo se mi vše otevřeně konzultovat se svou ambulantní psychiatričkou. Držím vám palce a přeji hodně klidu a radosti.


Zpět na seznam