ranni pesima

Dobrý den pane doktore, můj dotaz se týká ranních pesim. Před 2 týdny jsem byl hospitalizován v PL a nyní beru mirtazapin, trittico a lamotrigin.. Každý den, když se probudím, tak hned cítím, jaký bude celý den. Je mi buď dobře a netrápí mě různé myšlenky a nemám úzkost a celý den bude ok nebo je tomu naopak a vím, že den nebude stát za nic. Těchto dnů je bohužel daleko více než těch dobrých, a tak je každý den, kdy se cítím celkem dobře doslova požehnáním. Chtěl bych se zeptat, zda se dá nějak určit nebo vysledovat, co může zapříčinit, že se ráno buď cítím dobře nebo naopak? Dá se nějak předejít tomu, aby mi ráno nebylo zle? Napadlo mě, jestli v uvedeném může hrát roli i strava a pitný režim, protože trpím nechutenstvím a pitný režim též moc nedodržuji. Zda se tedy dá vhodnou stravou výrazně ovlivnit duševní rozpoložení?? Děkuji a zdravím
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, ranní pesima se vyskytují u depresí. Ukazuje se, že depresi lze ovlivnit krom léků také životosprávou, kam patří krom optimální stravy a příjmu tekutin také např. tělesný pohyb, bylo to dokonce publikováno v souvislosti s každodenní chůzí venku. Duševní a tělesné zdraví spolu úzce souvisí.
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Z vlastní zkušenosti můžu říci, že podobné ranní rozpoložení také zažívám. Někdy je vše v pořádku, člověk je dobře naladěn na správnou vlnu a zažívá příjemný den. Ale někdy se dostaví, jak já říkám-> „den blbec“ a ať se sebevíc snažím, stejně ten den už moc nevylepším. U sebe jsem přišla na to, že když se nenechám ovládat myšlenkou-den je ztracený, ale naopak si řeknu: „nemůžou být všechny dny prima a bez zádrhelů“ nebo ve smyslu neházet flintu do žita, ale spíše najít alespoň zrnko pozitiva (přece se podaří něco aspoň trošku) na přítomném bytí, tak cítím, že nejsem tak bezbranná. Dokonce nepříliš příznivé dny mi kolikrát přináší ponaučení, poznání sama sebe. Také to chce čas, aby člověk mohl vypozorovat spouštěče výkyvů nálady. Strava a pitný režim jsou stejně tak důležité pro život a naše tělo. Dobré sousto vykouzlí i úsměv na tváři. Dalšími pomocníky by mohly být procházky, pohyb, zájem o věci či lidi, prostě co Vám dělá dobře a přináší radost. Vím, není to jednoduché a hned, ale zkuste vydržet a trpělivost Vám přinese ovoce. Držím palce a přeji, ať se daří.


Zpět na seznam