relaps psychozy

Dobrý den, manželka prodělala 5 měsíců po porodu psychozu, žila ve velmi stresujících podmínkách (bývalý vztah, náročné studium, dítě, dominantní matka), rovněž její babička měla psychozy. Postupně vysadila léky kvůli učení, avšak po 17 měsících přišla další ataka. Nyní, po 8 měsících, nebere léky - vysadila je asi před 3 měsíci. Avšak občas má vizuální halucinace, má je většinou tehdy, když se nepohodneme a není to mezi námi zrovna dobré - je velmi citlivá. Dále je pod velkým stresem kvůli příliš nechtěnému stěhování se z Německa do Čech, z dojíždění za prací do Německa atd. Situace se snad časem uklidní, myslíte, že ustoupí i halucinace nebo by měla opět začít brát léky? Moc je nechce brát kvůli vedlejším účinkům - únava, ztoustnutí, třes. Nebo jsou nějaké léky, které by neměly takové vedlejší účinky? Děkuji
Avatar

Zuzana Foitová

Odpověď odborníka:
Dobrý den, občasný výskyt halucinací opravdu může být reakcí na stres, např. hádku. Lidé, kteří onemocněli psychózou, se často vyznačují velkou citlivostí: ta může být předností, pokud se s ní naučí zacházet a využít ji např.k tvořivosti, ale může být i slabinou, pokud narušuje komunikaci nebo vede k snížené odolnosti ke stresu. Tím, zdá se, trpí i Vaše manželka. Máte-li možnost nějak vyřešit svoji životní situaci, jistě by to manželce ulevilo: kombinovat studium, péči o dítě, stěhování a dojíždění za prací je velmi náročné i pro zcela zdravého člověka v plné kondici, natož pro člověka křehčího. V otázce braní léků je vždy třeba pečlivě zvážit přínosy a rizika: dlouhodobý výskyt halucinací by mohl narušovat manželčino běžné fungování a být sám o sobě stresující, a pomocí léků se dnes většinou dobře daří halucinace potlačit. Dnes máme na výběr řadu různě fungujících, moderních léků a vhodně zvolený lék by nemusel způsobovat nežádoucí účinky, které popisujete. Dále je pro lidi s psychózou přínosná i psychoterapeutická podpora. Můžete společně s manželkou a jejím ošetřujícím lékařem prodiskutovat různé možnosti léčby a společně rozhodnout, který považujete pro Vaši situaci za nejvhodnější. Dohoda s lékařem je velkou pomocí, přesně jak píše kolegyně peer-poradkyně. Držím Vám moc palce.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Mám sice osobní zkušenost s duševním onemocněním i s užíváním psychofarmak, nikdy jsem se však neléčila konkrétně s psychózou na neužívala antipsychotika. Některé z léků, které jsem užívala, mi také způsobovaly nepříjemné vedlejší účinky. Měla jsem však to štěstí, že jsem měla a mám dobrou ambulantní psychiatričku, která se mnou vždy o mé spokojenosti s léčbou byla ochotna mluvit. A také byla ochotna se mnou hledat nejvhodnější lék, který by mi pomáhal od projevů nemoci, ale nezhoršoval kvalitu mého života. Na trhu je poměrně velké množství léčiv a vždy se dá zkusit jiný přípravek. Vysazení léků je většinou rizikové a zhoršení stavu v období většího stresu bývá typická komplikace. Já sama tyto situace znám z vlastní zkušenosti. Ideální by tedy z mého pohledu bylo otevřeně o celé situaci hovořit s psychiatrem, k němuž by Vaše manželka měla důvěru a spolu s ním hledat optimální lék s minimem vedlejších účinků. Držím vám oběma palce a přeji brzké nalelezení vhodné léčby.


Zpět na seznam