Risperidon a sexuální dysfunkce

Dobrý den, nejprve jsem prodělal dle lékařu akutní psychotickou poruchu diagnóza byla po moji´í druhé hospitalizaci změněna na organickou duševní poruchu související s mojí epilepsíí způsobenou cévní malformací která byla již odoperována . chci se zeptat jaké jiné léky je možno předepsat vymizelo mi libido a mám sexualní dysfunkci od té doby co beru risperidon 5mg denně děkuji za odpověd
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, máte pravdu, risperidon sexuální dysfunkce a poruchy libida způsobovat může, u mužů častěji. Je to problém, kteří psychiatři někdy podceňují. Přitom sexualita je pro člověka velmi důležitou oblastí života, kterou lékař nemá přehlížet. Zeptal bych se Vašeho psychiatra, proč vlastně risperidon musíte užívat, když Vaše potíže byly v souvislosti s epilepsií, která se vyřešila, jak uvádíte. 5 mg denně není málo. V případě, že antipsychotika jsou ve Vaší léčbě nutná (to nemohu posoudit), je možné zvažovat záměnu za jiné, které na sexuální funkce nemá tak silný vliv.
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Vážím si Vašeho dotazu. Vedlejší účinky tohoto typu jsou opravdu nepříjemné a omezující. Bohužel léky je opravdu mohou navozovat. Pokud máte vypozorováno, že na Vás takto působí Risperidon, sama bych se o jeho užívání poradila se svým psychiatrem. Věřím, že lze najít alternativní cestu. Otázka na přesnou medikaci je samozřejmě na lékaře. Nemám stejné zkušenosti jako Vy, proto nemohu přesněji poradit. Přeji hezký den.


Zpět na seznam