Rodinné problémy

Dobrý den,jmenuji se Martina.Mam velmi závažný rodinný problém.Jsem vdaná 20 let a mám dospívající děti.Posledni tři roky jsem měla velké životní překážky úmrtí mého otce,a vážné psych.onem.mé dcery,které se spustilo vlivem úmrtí,dcera musela být hospitaliz.,bylo to pro mě nejhorší období. Dcera je již stabilizovaná. S manželem jsme se vzájemně obviňovali,nadávali, probíhaly hádky.Manžel se od nás v srpnu odstěhoval a zjistilo se že má deprese a úzkosti a vlivem celkove nespokojenosti podal návrh o rozvod, momentálně se rozvádět ale nechce , užívá léky ale zatím bez efektu.Moc s námi nekomunikuje a odmítá ode mě pomoc.Včera mi napsal ,že lékař i on si nepřeji abych ho kontaktovala psala apod.zřejmě si myslí že jsem příčina jeho stavu a snaha o jakoukoli komunikaci zhoršuji situaci.Respektuji jeho přání i když se strašně trápím, nemohu se na nic soustředit pořád ho mám v hlavě a neustále přemýšlím jakým způsobem to srovnat a uzdravit náš vztah.Vim že jsem se nechovala k němu nejlépe dělala jsem chyby,bylo to vzájemné.Nevěnovaly jsme se vztahu a takhle to dopadlo,ale přesto ho mám moc ráda a neumím si život bez něj představit.Nabidla jsem mu i manželskou poradnu a vše odmítá, děti mu mají za zlé, že je opustil.Opakovane mi sdělil,že ma ze mě strach a boji se mě a nechce být se mnou byt v kontaktu neni mu ze mě dobře.Presnou dg.neznam.Jsem úplně bezradnná ,snažím se nějak od těch okolnosti odpoutat a nebrat si osobně to odmítání. Moc děkuji Martina
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Vážená Martino, jsem trochu na rozpacích, jak Vám pomoci. Napadá mě, že všechno chce svůj čas, přílišné naléhání může působit jako tlak a stát se tak kontraproduktivním. Z Vašeho líčení je cítit, jak v této situaci trpíte, v takovém případě by bylo užitečné, abyste saqma vyhledala psychologickou pomoc, terapie Vám může pomoci najít cestu.
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den a děkuji za Váš dotaz do naší poradny. Jak si ho čtu, chápu, že jste v nesnadné situaci a v posledním čase jste se musela vypořádávat s nelehkými překážkami v životě. Upřímně řečeno, nevím, jak bych Vám mohla ulehčit, ráda bych Vám napsala nějaký zaručený recept, který opět vše urovná. Ztrátu blízkého člověka, Vašeho otce a dědy Vašich dětí, každý zpracovává podle svého a potřebuje to svůj čas. Každý máme právo na čas smutku a může být úlevné, zachovat si člověka v příjemných vzpomínkách, mluvit o tom, co jste s ním zažívali, i když to ještě může bolet. Každopádně oceňuji, že jste dokázala zvládnout i nelehké období, kdy onemocněla dcera, a které se nyní daří lépe. Nyní si můžete nadělit takové okamžiky a činnosti, které vám oběma budou příjemné, a vzájemně se podpoříte. Jak píšete o Vašem manželovi, asi nepomůže nikomu vzájemné obviňování a hledání viny. Vím, že ho máte velice ráda a nedokážete si představit život bez něj, ale zkuste jeho přání akceptovat. Chápu, že chcete Váš vztah zachránit, nabídla jste mu i manželskou poradnu. Vy jste vlastně hledala a nabízela podporu pro Vás oba. Nechci, aby to vyznělo sobecky, ale zkuste myslet na Vás a Vaše děti. Vnímejte a zkuste najít svůj vnitřní klid, naději s pohledem kupředu, např. myslet na to, co se vám daří; při čem se alespoň trochu rozptýlíte nebo zažíváte trošku radost; či jak uspokojit Vaše potřeby. Můžete si říct i o podporu u kamarádek nebo blízkých, s kterými si naplánujete příjemné posezení u kávy nebo vyrazíte na procházku či výlet. Příroda umí otevírat člověku nové zážitky, nabíjí novou energií a poskytuje i jiný pohled na věc. Co se dříve zdálo být nemožné, může se stát díky tomu snesitelnější. Kromě těchto věcí mě osobně pomáhá i psychoterapie, kdy se mohu vypovídat z neduhů, problému, ale zároveň najdu i pozitivní stránky života. Uvědomím si, že na to nejsem sama, což mi pomáhá vybudovat si vlastní stabilitu. Také znám z doslechu rodinnou terapii, ale bohužel nevím, jak přesně probíhá. Nebojte se, obrátit na odborníka, který Vám může být v nelehké situaci oporou. Doufám, že alespoň některé nápady, myšlenky zde napsané můžete uplatnit, aby se Vám dařilo lépe. Držím Vám palce, ať se daří. Přeji hodně štěstí a zdraví.


Zpět na seznam