Rozdíl mezi poruchami nálad a depresí

Dobrý večer, obracím se na Vás s prosbou. Potřebovala bych poradit. Prosím jaký je rozdíl mezi poruchami nálad a depresí? Moc Vám žádám o odborné vysvětlení. Děkuji Toupalová
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, poruchy nálady představují širokou diagnostickou skupinu, do které patří deprese, manie, bipolární afektivní porucha (maniodeprese) a řada dalších. Pojem deprese tedy upřesňuje typ poruchy, která patří do poruch nálady.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Ve svém dotazu jste uvedla i zájem o odpověď peer poradce. Já jako peer odpovídám na dotazy čistě ze své osobní zkušenosti s psychickými obtížemi. Negarantuji tudíž "odborné vysvětlení", ale věřím, že Vám v tomto duchu dostatečně odpoví můj odborný kolega v poradně. Já sama se léčím s depresivní poruchou, která se vyznačuje poklesem nálady, únavou, ztrátou zájmu o jinak oblíbené činnosti a celkově zhoršeným fungováním v denních povinnostech. Tuším, že poruchy nálad (afektivní poruchy) je název pro širší diagnostickou skupinu obtíží, mezi které patří i depresivní stavy, které mohou v tomto případě být střídány i svým opakem - manickými epizodami. V mánii je člověk naopak plný energie a zvládá velkou spoustu věcí. Často se však chová až rizikově (nejí, nespí, bere si veliké půjčky, bez kontroly se vrhá do mnoha aktivit). Pokud však člověk má nějaké potíže, za nejlepší považuji vyhledat odborníka osobně a poradit se s ním během důkladného vyšetření aktuálního stavu. Já jsem se také pokoušela porozumět svým obtížím tak, že jsem si o nich hledala informace, ale průlom ve zlepšení znamenal až kontakt s dobrým psychiatrem. Přeji Vám jen vše dobré a skutečnou radost ze života.


Zpět na seznam