Rozdvojená osobnost

Dobrý den, už nějaký čas mám podezření na rozdvojenou osobnost. Asi před půl rokem jsem četla nějaké články a docela jsem se v tom viděla, ale nevím jestli je zo pubertou, náladovostí, nebo taky těžkým dětstvím, nebo jestli se jen "hledám", protože v mém případě by jedna osobnost byla muž a druhá žena, ani nevím jestli je to možné... Předem děkuji ze odpověď holka 18 let
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, vlastně mi není jasné, na co se přesně ptáte. Pod pojmem rozdvojená osobnost si psychiatr většinou představí, vzácnou poruchu (diagnózu), při které, zjednodušeně řečeno, v jednom člověku existují dvě (někdy více) osobností, přičemž v čase se vždy projevuje jen jedna z nich, mají odlišnou paměť a prožívání, takže jedna o druhé neví a tím si také jedna nepamatuje, co dělala ta druhá, něco jako literární Dr. Jekyll a pan Hyde. Zdá se mi ale, že tohle není Váš případ. Lidé si ale pod tímto pojmem představují různé věci, např. také schizofrenii. Jindy se problematika týká identity, která se dotváří právě ve Vašem věku. Identita osobnostní, tedy dotváření pojetí sebe, druhých a světa vůbec a dále identita sexuální, kde se může jednat o sexuální preferenci nebo identitu pohlaví. Navíc je tu fakt, že muž má ve své mysli zakomponovány ženské prvky a žena naopak, Takže pokud Vám něco z tohoto okruhu dělá problém, ujasnit by Vám to mohl pomoci psycholog.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, s rozdvojenou osobností vlastní zkušenost nemám, mojí diagnózou je bipolární porucha. V obdobích mánie či deprese někdy vidím věci jinak, rozporuplně a vím, jak je těžké se s tím vypořádat. Je dobře, že se Vašimi problémy zabýváte a snažíte se najít vysvětlení Vašich potíží. V tom by Vám, podle mého názoru, pomohl psycholog. Za jeho podpory, věřím, můžete najít příčiny Vašich problémů i způsob, jak je postupně řešit. Přeji Vám hodně štěstí.


Zpět na seznam