Rxulti a problemy s ocima

Dobry den.11/2019 prisla prvni ataka. Diagnoza:psychoza s priznaky schizofrenie. Rok jsem brala leky,vystridala hodne antipsychotik vcetne nejmodernejsich s ruznymi vedl.ucinky. 2/2021 prisla druhá ataka. Diagnoza paranoidni schizofrenie. Dostavala jsem Olpinat,ktery byl postupne nahrazen Rxulti 3mg kvuli staceni oci ke stropu. Problémy s očima mam nadale, ale vetsinou mirnejsi: zrak se vic soustredi na ruzne vzory a pismena,divam se lidem do oci,na oboci,vlasy,vic si uvedomuju,na co se divam. Nejsem schopna vnimat veci jako celek,ale kdyz treba neco hledam na lince,musim se podivat postupne na predmety na ni zvlast. Vyjimecne mi to tahne zrak nahoru (na stromy) ale je to castecne ovlivnitelne vuli. Dostala jsem na to Akineton,ktery beru preventivne kazdy den,ale nejsem si jista,zda pomaha. Pomuze si 35 minut odpocinout se zavrenyma ocima,i kdyz kmitaji pod vicky a je to trochu neprijemne. Ted jsem doktorce rekla i o vedl.ucinku v sexu:nizsi prozitek. Rikala,ze by to mohlo byt leky a snizila je:tyden mam brat Rxulti 2mg,pak stridat 1mg a 2mg. 1) Povazujete toto snizeni za bezpecne, co se tyce množství účinné latky a navratu ataky? 2) Je predpoklad, ze snizeni pomuze i na oci? 3) Co jineho delat s problemy s ocima, kdyz nepomuze snizeni medikace a vyzkouset neco jineho uz neni co? Setkal jste se s temito potizemi? 4) Taky mene prozivam emoce. Mam diagnostikovany i postpsychoticky defekt osobnosti. Myslite, ze se prozivani zlepsi po snizeni leku nebo je to nemoci?
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den stáčení očí nahoru může být důsledkem léků, snížení by pak pomoci mohlo. neschopnost vnímat věci jako celek může ukazovat na sníženou pozornost. Já Vás neznám a reakce na léky může být velmi individuální, takže v tomto odkazuji na Vaší paní doktorku. Co se týká neprožívání emocí, tak to může být obojím, nemocí, i léky, i když ty Vaše jsou moderní, a měly by být v tomto směru šetrné. Též je možné se informovat na možnost psychologické léčby - psychoterapie.
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji za Váš dotaz. Problémy s očima znám. Jeden čas se u mě projevovaly takzvané stropky (stáčení očí vzhůru). Příčinou byla kombinace léků a únavy. Postupně to ale u mě vyprchalo, objevuje se to už jen výjimečně. Na vině byly léky, ale hlavně již zmíněná únava. Pokud víte, že Vám pomáhá zavřít oči, je to dobrý mechanismus. Psychiatrická medikace má bohužel své časté vedlejší účinky. Je na nás, abychom porovnali, zda vedlejší účinky nepřevažují funkčnost léků. Sama trpím mnoha vedlejšími účinky (únava, výrazný nárůst hmotnosti), ale vím, že bez léků už být nemohu. Snižování nebo změna musí být v režii lékaře, který Vás zná. Určitě je dobré se o tom s ním bavit a usilovat, aby Vám bylo dobře. Jaký přesný efekt bude mít snižování ve Vašem případě, nejsem kompetentní sdělit. Ale věřím, že existují nějaké možnosti (jiná dávka, jiné léky, práce s únavou, zklidnění ...), které je ale potřeba konzultovat. Přeji hezký den.


Zpět na seznam