samomluva

Dobrý den, velmi často hovořím nahlas s konkrétními lidmi i když jsem o samotě. Tento problém mám nepřetržitě v průběhu celého dne běžně i na veřejnosti. V posledních letech jsem procházel nepříjemným velmi stresujícím obdobím rozvodu provázené i hádkami s exmanželkou. V této době jsem navázal vztah s novou přítelkyní. Ta se se mnou po čase rozešla, protože jsem ji opakovaně (pod vlivem alkoholu) urážel nadávkami. (Podotýkám,že k tomu stačilo i jen příležitostné vypití 3-4 piv. Aktuálně třeba vůbec nepiji.) Křik na přítelkyni si ale vůbec nepamatuji. Je možné, že se mi ve stresu pod vlivem alkoholu "vypne" vědomí a já začnu křičet na přítelkyni podvědomě v přesvědčení že křičím na exmanželku? Není to prosím nějaká psychická porucha, že mluvím s lidmi kteří se mnou aktuálně nejsou, nebo že nerozlišuji ve stresu a pod vlivem i malého množstí alkoholu osobu se kterou mluvím a pak si to vůbec nepamatuji?
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, mnoho z nás vede ve své fantazii dialogy s jinými lidmi. Nevím, do jaké míry můžete svou samomluvu ovládat vůlí., Každopádně pokud i po relativně malém množství alkoholu ztrácíte kontrčolu, měl by jste se mu úplně vyhnout. Z toho, co půíšete, nelze diagnostikovat duševní poruchu, nicméně dělá-li Vám to starost, je odborná konzultace na místě, jak také doporučuje peer poradkyně.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Samomluva je v určitých mezích běžným jevem a zná ji asi každý z nás. Na veřejnosti však obvykle zapojíme jistou sebekontrolu a samomluvu si necháváme do soukromého prostoru. Nevím, nakolik můžete tendenci k samomluvě na veřejnosti ovládat, ale chápu, že vás to trápí, protože to může být zdrojem nechtěného zájmu ostatních lidí. Co se týče ztráty sebekontroly po konzumaci alkoholu - i to je, myslím, běžné. Opět se ale zmiňujete, že vám chování nejde vůbec ovládat, což samozřejmě může způsobovat ve vztazích potíže. Říkám si, jestli by vám nepomohl osobní rozhovor s nějakým psychologem, který by vám mohl poradit, jak se lépe ovládat a jak přizpůsobovat své chování dané situaci. Já sama navštěvuji psychologa dlouhodobě a velmi mi pomohl porozumět tomu, co prožívám a jak reaguji v nejrůznějších situacích o samotě i mezi lidmi. Přeji hodně štěstí a spokojenosti.


Zpět na seznam