Schizoafektivni porucha

Dobrý den. Léčím se se schizoafektivni poruchou. Brala jsem olanzapin a setralin a přibrala jsem 25 kg. Po konzultaci lékař zkusil nasadit invegu, ale po té jsem několik nocí nespala,spustilo se mi mléko a spozdila ms. Nyní beru invega a setralin ráno a olanzapin na noc. Po psychické stránce jsem naprosto zdravá, ale nedaří se mi zhubnout. Zkoušela jsem keto dietu, nyní low carb. Prosím,poraďte. Chci sportovat,ale moje tělo mě omezuje.
Avatar

Miroslav Pastucha

Odpověď odborníka:
Dobrý den. Z mé zkušenosti je hubnutí s olanzapinem hodně náročné, někdy až skoro nemožné. Problémem je to, že člověk si dá klidně jen jednu čokoládovou tyčinku denně navíc a už se to projeví. Některé výzkumy ukazují, že ženy obecně mají nastavený příjem tak, že snědí pár gramů jídla denně navíc a za 10 let života to může znamenat několik kilogramů nárůst na váze. Cvičení a diety samozřejmě smysl mají, minimálně proto, abyste nepřibrala ještě více. Neexistuje žádná zaručená dieta, kterou bych Vám mohl doporučit. Názory odborníků se v průběhu let stále mění. Důležité je nejíst sladké /včetně omezení příloh jako jsou rýže, brambory, těstoviny, pečivo ale i ovoce/ a pohybovat se. Nejlepší cvičení zdá se je chůze. Poříďte si například krokoměr a snažte se ujít aspoň 10tisíc kroků denně. No a vždy je potřeba zvážit, jestli nezkusit ještě změnu léku, jaké jsou přínosy a negativa toho léku. Dá se i smířit s tím, že je pro mně léčba důležitá a prostě budu mít vyšší váhu. Držím palce.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme za Váš dotaz do poradny. Tak jako vy, jsem si také prošla obdobím velkého nárůstu váhy, laktace a nepravidelné ms. Léky, které mi tyto potíže způsobovaly, jsem brala půl roku a v té době jsem se svojí váhou nedokázala nic udělat. Až po jejich změně se mi podařilo nějaká kila shodit, ale stejně mi jich dost zůstalo. A přesně jak píšete, chci sportovat, ale mé tělo mě omezuje. Psychiatrička mi trpělivě opakovala, že je hlavní, že lék účinkuje na deprese. Naprosto s tím souhlasím. Ale také je pravda, že se třiceti kily nahoře se člověk těžko sžívá. Říkám si, že až mi bude lépe, zase budu mít energii a začnu se více hýbat. Zde platí jednoduchá rovnice - příjem a výdej mají být v rovnováze. Pokud je pro Vás zdravá strava příjemná, je to dobrá volba. S dietami bych byla opatrnější, ať si na sebe neušijete bič v tom smyslu, že si budete vyčítat, když dietu porušíte. Jistě se časem najde nějaká rovnováha, kdy Vám s danou medikací bude dobře. Přeji vše dobré!


Zpět na seznam