schizoafektivní porucha a aspergerův syndrom.

Dobrý den, mám schizoafektivní poruchu a Aspergerův syndrom. Minulý rok jsem byl cca 2 měsíce hospitalizovaný v nemocnici na psychiatrii. V nemocnici jsem měl medikaci: Risperidon 2mg 2-0-2; Olanzapin 10mg 1-0-2; Depakine chromo 500mg 1-0-2; Depakine chromo 300mg 0-0-1 a Lagozu na játra 1-0-1. Zhruba před měsícem mi ošetřující psychiatr podával tyto léky: Reagilla 3mg 1-0-0; Risperidon 2mg 1/2-0-2; Olanzapin 10mg 0-0-1/2.Od loňského propuštění z nemocnice dodnes jsem nabral cca 20kg váhy a tak jsem požádal psychiatra o úpravu léků. Nově mám užívat Risperidon 2mg 1-0-1; Olanzapin10mg 0-0-1; Reagilla 3mg 1-0-0; Latuda74mg 0-0-1/2. Doktor mi slíbil, že po nasazení nového antipsychotika Latuda, pokud na kontrole v lednu se budu cítit lépe než dnes, slíbil další vysazení či snížení léků. Vzpomněl jsem si na sdělení mojí psychoterapeutky, psycholožky, ta mi řekla, že největším znalcem svého života jsem já sám. Tím mi dodala odvahu a já od tohoto víkendu přestal užívat Risperidon2mg zcela vysadil. Tedy ostatní léky užívám dle doporučení lékaře ale protože se opravdu dobře znám, řekl jsem si, že to na zkoušku udělám a vysadil jsem Risperidon. Říkal jsem si, že stejně v lednu mi lékař může to samé vysadit stejně, tak jsem o něco napřed s vysazením. Pravdou je, že se třetí den od vysazení Risperidonu cítím dobře, optimisticky naladěný a nenazval bych to mánií ani zdaleka ne. Můj dotaz zní:Mohu ještě plánovat pod dohledem psychiatra úplné vysazení léků vzhledem k celkem 10.pobytům?
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, Vaše terapeutka Vám řekla moudrou věc, a sice že největším znalcem svého života jste Vy sám. I Váš npsychiatr o Vás ví jistě víc než já. Počet hospitalizací nemusí být co se týká medikace tím nejvíc rozhodujícím ukazatelam. Jak píšete, trpíte dvěma poruchami, otázkou je, jak spolu souvisí a také kam jste se posunul např. pomocí terapie. To je třeba konzultovat přímo s Vaším psychiatrem. Obecně platí, že antipsychotika je třeba vysazovat postupně, pozor na to. Držím palce.
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za dotaz do naší poradny. Nejprve bych Vám chtěla říci, že bohužel nejsem odborník na medikaci, co se týká léků a jejich účinných látek, dávkování, duálních diagnóz apod. Ale vynasnažím se sdílet něco k tématu: vysazování léků. Obecně platí, že vysazování léků nebo i jejich změna by měla probíhat pod dohledem odborníka, tedy lékaře, který Vám léky předepisuje. Sama také ze své zkušenosti vím, že vysazování nebo snižování dávky léků by mělo probíhat pozvolně. Slova Vaší paní psychoterapeutky také zčásti mohu potvrdit, že opravdu mi sami se známe asi nejlépe. I přesto je užitečné a podpůrné, když různé složky léčebného procesu do sebe zapadají. Tím myslím, komunikace s psychiatrem, psycholožkou a Vy. Všichni se vlastně podílíte svým přínosem na zlepšení Vašeho stavu. Veškeré změny, které jsem případně s medikací udělala, tak jsem potom co nejdříve, např. při brzkém termínu kontroly u psychiatra, sdělila i jemu. Znám i to, co se může stát, když si člověk sám léky mění atd., proto jsem i na druhou stranu opatrná, aby nedošlo k většímu zhoršení než předtím. Dále bych ocenila Vaši aktivitu a kuráž, že se zajímáte o svou léčbu, abyste se cítil lépe a mohl si užívat svého života. Držím palce, ať se Vám daří. Přeji hodně štěstí a hlavně to zdraví.


Zpět na seznam