Schizoafektivní porucha - psychóza a interakce antipsychotik

Dobrý den, léčím se dlouhodobě se schizoafektivní poruchou smíšeného typu. Doteď jsem brala abilify (30mg) , argofan (375mg) , valproat(1000mg) a sos rivotril max 2mg za den. Nyní mi doktorka předepsala navíc invegu (3mg) a já nevím jaké interakce mám očekávat. Své psychiatričce věřím a na příští schůzce s ní vše proberu, ale obavy mi nedají a tak se ptám i zde. Léčbu včetně psychoterapii í jsme nastavovali dlouho a pečlivě aby mi vyhovovala, ale z nového léku mám strach po předchozích zkušenostech s antipsychotiky stejné generace, navíc mediace neberu málo a tak nevím, co to se mnou může invega udělat. Je pravda že v poslední době se můj stav zhoršuje a tak chápu krok paní doktorky, ale i přesto se trochu bojím. Druhý dotaz se týká psychózy. Mám já jako nemocná vůbec šanci si uvědomit, že něčím takovým právě procházím? Přítelkyně mi říká, že se poslední dobou chovám divně a mluvím zrychleně a z cesty, ačkoli si manická nepřijdu. Mohlo by se tedy jednat o psychotický stav v pravém slova smyslu, když vím, že je se mnou asi něco špatně? Děkuji za odpověď a přeji hezký den.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, z Invegy mít strach nemusíte, je to dobře snášený lék, nemá mnoho interakcí a navíc 3 mg je ta nejmenší možná dávka. Spíš, pokud jste manická (což nemohu ale vědět), mě zarazilo, že berete poměrně velkou dávku antidepresiv (Argofan), která se v manii či hypomanii snižují. Ale říkám, o Vašem stavu nic nevím a Váš dotaz je napsán velmi logicky. Na druhou část dotazu odpovídá peer poradkyně Vlasta tak dobře, že nemám co dodat. Držím palce.
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz do naší poradny. Nejprve odpovím na 1. část Vašeho dotazu ohledně invegy. Z Vašeho popisu vnímám, že máte dobrý vztah s paní psychiatričkou, což je velice podpůrné pro léčbu. Také se mi líbí, že jste aktivní a zajímáte se o své léčení, co Vám může pomoci apod. Stejně jako Vy bych při příští schůzce probrala s psychiatričkou své obavy z nového léku (invega), může Vám vysvětlit, v čem by lék mohl zabrat a proč Vám ho předepsala. O jakékoli změně medikace a její účinky jsem i já vše probírala se svým psychiatrem, a když jsem měla obavy nebo dotazy, tak jsem se doptávala. Cítím se potom i jistější a důvěryhodnější. Co se týká 2. části dotazu- psychózy, tak je pravda, že kolikrát člověk sám nic nezaznamená a okolí si může nějaké změny povšimnout. Také mívám období, kdy vnímám celou řadu prožitků citlivěji, změny v myšlení a zase naopak, kdy si já sama skoro ničeho nevšimnu. V takových situacích se mi pozmění vnímání, chování a prožívání, vztahovačnost, kdy si beru věci až moc osobně a jsem zranitelnější. Za ty roky, co se léčím a jsem na cestě zotavení, pomalu dokážu rozpoznat tyto stavy a s tím spojené změny v prožívání. Samozřejmě jsem to nedokázala hned rozpoznávat, ale časem a zkušenostmi, psaním deníku jsem to tak nějak vychytala. Ještě bych s dovolením něco podotkla k pojmu „nemocná“, které mi přijde „nálepkové“ a sebestigmatizující. Sama se nerada označuji za nemocnou, i když jsem pacientkou mého psychiatra a psycholožky. Spíše se označuji za sběratelku zkušeností, i když to není kolikrát jednoduché, ani v oblasti duševní. Ale cítím se tímto pojmenováním méně nemocná a více zodpovědná sama za sebe, tak nějak normálně, protože žiju i v jiných životních rolích, jako např. v roli tety, kamarádky, sestry apod. Doufám, že jsem Vám mohla poskytnout pár tipů a odpověď na Váš dotaz, přeji hodně štěstí a zdraví. Držím palce, ať se Vám daří.


Zpět na seznam