schizofrenie

Dobry den, u moji partnerky (spolu 5 let) maji lekari podezreni na schizofrenii. Budou ji delat jeste nejake testy, je hospitalizovana v nemocnici. Mam dotaz, protoze jsme chteli mit rodinu. Bude moci partnerka otehotnet, pokud samozrejme bude chtit mit deti i nadale, nebo nebude nam toto doporucovano - kvuli medikamentozni lecbe, faktu ze trpi (je to ca jistota) timto onemocnenim. Co byste nam doporucovali Vy? Mit ci nemit nebo nemit rodinu? Jaky je vas nazor? Díky Tomáš.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den Tomáši, řada žen se schizofrenií děti má, já jich mám také několik v ambulantní péči. Co zde lze doporučit je, aby případné těhotenství bylo plánované, v době, kdy je nemoc v remisi (neprojevuje se akutními příznaky) a aby o přání otěhotnět věděl psychiatr Vaší partnerky, který se může pokusit upravit medikaci tak, aby byla bezpečná. V průběhu gravidity je pak třeba stav pečlivě sledovat a je též vhodná psychoterapeutická podpora, pokud ji pacient nemá. O tom, zda mít nebo nemít spolu děti se musí rozhodnout Vaše partnerka společně s Vámi, i zde je možné využít psychologického poradenství. Víc by Vám měl k tomu říci psychiatr Vaší partnerky.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Rozumím Vašim obavám a otázkám, zda je možné plánovat založení rodiny, pokud se u Vaší partnerky schizofrenní onemocnění opravdu potvrdí. Znám lidi s tímto onemocněním, kteří rodinu založili. A pak znám i mnoho jiných, kteří z různých důvodů rodinu nemají. Každý rodič předává svým dětem krom daru života a lásky také spoustu zdravotní zátěže, které bychom své děti raději ušetřili, ale není to možné. Vždy je to hledání kompromisu mezi vědomím přítomných rizik a přirozenou touhou zplodit potomka. Diagnóza schizofrenie je hrozně široký pojem a má u každého jiné projevy a míru závažnosti. Určitě je důležité opakovaně vše komunikovat s odborníky a případně se rozhodnout podle budoucího vývoje partnerčina stavu. Přeji vám oběma jen vše dobré a partnerce brzké zotavení.


Zpět na seznam