schizofrenie

Dcera má schizofrenií od 16 let.Začalo to příchodem na střední školu.Příznaky byli že začala slyšet hlasy a měla představy že celá třída má za téma jen jí.Do toho ještě přišel můj rozchod z její matkou která trpí také duševní poruchou která byla diagnostikovaná až po našem rozchodu.Rozhodla se žít sní.NA schizofrenii dostala medorispen a ketilept a jako další lék antidepresiva.Do toho přišla i embolie plic z důvodů antikoncepce.Po tom všem nabrala asi 30kg. přešla na individuální plán výuky který stejně nedokáže plnit. Našla si přítele který se po 10 měsících sní rozešel.Ona díky nemoci nedokáže sama jít někam do nového prostředí sama vždy potřebuje doprovod.Vše odkládá i když ví že by neměla a že to dopadne špatně. Poslední měsíce se ji vrací halucinace když je sama. Říká že k ní vejde do pokoje když usíná buď matka nebo moje přítelkyně nebo mistrová a že na ní křičí tato osoba a ona se nemůže pohnout. Přidal se i hormonální problém prolaktinu z antipsychotik.lékař jí teď změnil léky na olazapin a antidepresiva a prášky na spaní. Lečba se skládá z návštěvy u lékaře asi 20min jednou za 2 měsíce.Jak dceru pozoruji víc se uzavírá do sebe nemá vůli se učit ani dělat cokoliv v domácnosti.Jediné kdy ji vidím veselejší je když je ze svou kamarádkou nebo z mojí přítelkyní. Rád bych dceři nějak pomohl ale nevím jak. Nějak i tápu i jak se k ní chovat? Popis asi ůplně nestačí ale myslíte že je to dostačující léčba? Budu rád za konkretní radu. Milan Teplice
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, psychiatrická péče spojená s ordinací léků je pro léčbu schizofrenie důležitá, nicméně pokud se pacient izoluje a má problém s komunikací, tak léky samy o sobě nestačí. O psychologické léčbě se zmiňuje naše peer poradkyně, v případě vážných duševních poruch má pak nezastupitelné místo psychosociální rehabilitace. Tu většinou poskytují různé neziskové organizace, z nichž nejpočetnější síť v ČR má Fokus, je-li Vaše dcera ze stejného regionu jako Vy, pak se zkuste obrátit na Fokus Labe. Držím palce.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, mojí diagnózou je bipolární porucha a nemám vlastní zkušenost s většinou projevů duševního onemocnění Vaší dcery, ani s léky, které užívá. Mám ale pár přátel s diagnózou schizofrenie. I když měli v minulosti závažné potíže, díky lékařské péči, vhodné medikaci a především vlastní motivaci žijí podle mého názoru kvalitní život i s omezeními, které onemocnění přináší. Mají smysluplnou práci a dá se říci, že se postupně naučili se svojí nemocí pracovat a žít. Oba navštěvují psychiatra minimálně jednou za měsíc, tráví s ním cca hodinu času, v případě potřeby mu mohou kdykoliv zavolat. Také pravidelně docházejí k psychologovi či psychoterapeutovi. Rozhodně si myslím, že léčba Vaší dcery dostatečná není a že je na místě promluvit si otevřeně o její situaci se stávajícím psychiatrem. Zažádat o intenzivnější péči a také o podporu psychologa (psychoterapeuta), případně jinou návaznou pomoc. Pokud nebudete s reakcí lékaře, nebo s vývojem rozhovoru spokojen, doporučovala bych Vám vyhledat pro svoji dceru jiného psychiatra. Držím palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam