Schizofrenie

Dobrý den, moje biologická matka trpí schizofrenií. Plánuji dítě a dozvěděla jsem se, že je možné zjistit vyšetřením, jestli tuto dědičnou vlastnost předám dál. Je to pravda? A případně kde mě vyšetří? Za kým mám jít? Předem děkuji za odpověď Hanka
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, na to, zda se u člověka vyvine schizofrenie, má vliv mnoho faktorů. Co se týká dědičnosti, tak ta nespočívá v tom, že člověk "zdědí schizofrenii" ale spíš dispozice či vlohy. To ale to ještě neznamená, že se onemocnění rozvine, důležité jsou i další faktory, jako je prenatální vývoj, faktory, které přichází z prostředí během života a další. Riziko rozvoje schizofrenie v celé populaci je něco mezo 1% -2%. Je-li nemocný jeden z rodičů, stoupá toto riziko na 10-15%. Je-li nemocen prarodič (Váš případ, pokud jste Vy zdravá), je toto riziko okolo 5%, tedy naprosto převažuje šance, že dítě bude zdravé. Vyšetření v této oblasti se provádí především na poli vědy a výzkumu, nikoli běžně. Důležité je, že chcete mít dítě a pokud s tím máte nějaké obavy, možná by stálo za to toto téma probrat s psychologem/psychoterapeutem.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den Hanko, o takovém vyšetření jsem neslyšela. Schizofrenie je nepříjemné onemocnění, ale žít se s ním nakonec dá a to, že vaše matka je nemocná, neznamená, že musí onemocnět vaše dítě. Záleží nejen na dědičnosti, také na tom, jak k dítěti přistupujeme. Možná bych doporučila o dítě dostatečně pečovat, trávit s ním čas, naplnit jeho citovou potřebu, aby vás mohlo mít rádo a vy jej. Až bude starší, netlačit na něj příliš a nemít na něj extra přemrštěné nároky, zároveň ale vychovat. I v případě, že se vám podaří dítě dobře vychovat a zajistit mu dobré podmínky, stejně to není záruka, že vaše dítě neonemocní, ale zvyšuje se pravděpodobnost, že to tak bude. Držím vám palce, abyste byla dobrou matkou a svou budoucí roli dobře zvládla a měla radost ze svých dětí.


Zpět na seznam