schizofrenie

Dobrý večer. Chtěl bych se vás zeptat, jestli je schopen člověk, který má schizofrenii v tzv. podromální fázi rozpoznat své onemocnění a zajít si k psychiatrovi? Děkuji za odpověď.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, obecně platí, že máte-li obavy o svůj psychický stav, je dobré odborníka navštívit. Většina pacientů v prodromální fázi nepřisuzuje své potíže schizofrenii, ani z této konkrétní poruchy nemá obavy. Není to ale vždy nutné. Často tyto změny pozorují dříve jeho blízcí.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme za Váš dotaz do poradny. Píšete o tzv. prodromální fázi onemocnění a zda je schizofrenní člověk schopen ji rozpoznat sám. Osobní zkušenost s tímto onemocněním nemám, ale od svých kolegů vím, že jsou schopni tuto fázi rozpoznat až s odstupem času, často až po několikaletých zkušenostech s nemocí. Mnohdy zaznamenají změnu v jejich chování lidé z nejbližšího okolí, kteří je na ni upozorní. Pro nemocného může být právě toto podnětem k návštěvě lékaře a ke konzultaci svého aktuálního stavu. Bývá to ale značně závislé na vlastních zkušenostech s nemocí a se zotavováním.


Zpět na seznam