schizofrenie

Dobrý večer. Chtěl bych se vás zeptat, jak dlouho může trvat prodromální fáze schizofrenie? A jak vypadají příznaky této choroby? Děkuji za odpověď. Přeji hezký zbytek večera.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Na zodpovězení Vaší otázky bych musel napsat celou kapitolu, aby to bylo k pochopení, informace lze navíc najít v dostupné literatuře. Krátce řečeno, prodromální fáze je období, kdy se vyskytují některé příznaky, z kterých zatím nelze usuzovat na schizofrenii. Schizofrenie a rozvíjí na základě poruchy zpracování informací, díky čemuž je okolní svět pro pacienta vzdálený a málo srozumitelný. Tehdy se objevuje zahloubanost, úzkostnost, nesoustředěnost, pacient obtížněji komunikuje, stahuje se z kontaktů, blízkým připadá, že se mění. Pacient sám si toto zpravidla neuvědomuje. Prodromy a časné příznaky mohou trvat i několik let.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, na váš dotaz nemohu odpovědět ze své vlastní zkušenosti, ale obecně o příznacích schizofrenie najdete mnoho informací i na našich stránkách Stopstigma. Jak dlouho může trvat fáze před propuknutím nemoci bude asi u každého jiné a těžko asi přesně určit, které jevy jsou příznaky blížící se nemoci, protože nespecifické příznaky mohou předcházet podobné i jiným poruchám. Nechám proto víc odpověď na panu doktorovi. Abychom vám lépe pomohli, možná položte dotaz konkrétněji.


Zpět na seznam