Schizofrenie

Dobrý den. Před dvěmi lety jsem si prošla schizofrenií. Teď beru léky. I po dvou letech stále něco málo slyším a vidím. Když začnu myslet na nějakou děsivou postavu, periferním viděním ji uvidím asi na ani ne vteřinu. Jinak mi to normálně myslí, všechno, ale pořád si třeba mluvím pro sebe. To mi taky přijde podezřelé. Beru 74 mg Lathudy, do toho půlku rivotrilu, který momentálně vysazují. Myslíte, že je to důležitý alarm toho, že bych měla brát vyšší dávku? Že pokud bych vysadila antipsychotikum, určitě by se to do měsíce vrátilo znovu? Další má otázka se týká toho, že kdysi jsem brala asduter. Asduter je i stabilizátor. Cítila jsem se při něm klidnější, šťastnější. Ale mělo to zas další závažné negativní účinky kvůli kterým jsem musela přejít na Lathudu. Nyní tedy beru tento lék, ale mám po něm hrozné úzkosti, depky. Mám přejít na jiný lék? Dokud se lecim, tak brát nějaký stabilizační? Poslední dotaz se týká změny mého obličeje.. Je strašně otekly. Před nemoci jsem se svým vzhledem byla spokojena, teď jsem nešťastná. Změnily se mi rysy v obličeji, tvar. Myslíte, že za to muže lék který beru nebo to je nemoci, kterou jsem prožila? K mému psychiatrovi jdu až za dva týdny, proto se ptám vás. Děkuji za odpovědi.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, pokud nejste v pořádku, pak by vysazení léků pravděpodobně vedlo ke zhoršení symptomů a hrozil by relaps psychózy. Užíváte moderní antipsychotikum, které je pacienty většinou dobře snášeno, Asduter, který jste brala v minulosti je také především antipsychotikum, na eventuální úpravě či změně medikace je třeba se domluvit s lékařem, který Vás má v péči. Mezi svými pacienty mám i takové, u kterých se některé příznaky, jako např. hlasy, pravidelně objevují a oni se s tím naučili pomocí psychoterapie zacházet, psychoterapie může zlepšit kvalitu života pacientů i v dalších oblastech.
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji za Váš dotaz. Sama se léčím se schizofrenií už 8 let. Beru poměrně vysokou medikaci. A přesto mám během roku občas propady. Kdy se mi vrátí psychotické příznaky. Vždy konzultuji se svojí lékařkou a většinou zvedáme a přidáváme medikaci. Za sebe bych tedy všechno, co jste napsala, sdělila i svému doktorovi. Je pro něho důležité toto vědět. Co se týče změny obličeje. Psychofarmaka mají své vedlejší účinky, které jsou pro nás nepříjemné. Já jsem například výrazně přibrala na váze. Takže změny v obličeji mohou být také vedlejšími účinky, ale to samozřejmě nevím najisto (Lathudu ze své zkušenosti neznám). Přeji hezký den.


Zpět na seznam