Schizofrenie

Dobrý den,mám schizofrenii - jsem zaléčená,chodím 1x měsíčně na injkeci,hledám si práci,je mou povinností sdělit zaměstnavateli,že mám schizofrenii?Volali mi z agentury,jen po telefonu se ptali ,jestli s něčím léčím,popravdě jsem odpověděla a tím to vše skončilo.Byla to "jen "práce u pásu na jednu směnu.Co s tím?
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, svou diagnózu člověk zaměstnavateli sdělovat nemusí. Potencionální zaměstnavatel by se na to v telefonu vůbec neměl ptát. Uchazeč by měl diagnózu sdělit závodnímu lékaři, který posuzuje pracovní způsobilost a který pak může požadovat vyjádření psychiatra.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, díky vám za dotaz. Možná je vhodný pro sociálního pracovníka, kterého máme v poradně také, třeba někdy příště, až se dostanete dál. Mám obdobné zkušenosti - jako např. ne, to se nezlobte, já bych vás jinak brala, nebo nevadí mi to, ale jsou to dvanáctihodinové směny. Kolem duševního onemocnění se vytváří řada mýtů a strachu, stigmatu. Zaměstnavatelé mají obavy. Já se domnívám, že nemáte povinnost to sdělovat. Považuji za fér ale říci zaměstnavateli případně to, že máte invalidní důchod, pokud jej tedy máte, neb on by na to později stejně přišel. Nemusíte vyloženě říkat hned na co přesně. Můžete říci opatrně, že se léčíte u psychiatra. Nechat si to na později na osobní pohovor, vyzdvihnout své silné stránky nejprve. Na vašem místě bych se nejprve poradila s vaším ošetřujícím psychiatrem nebo s nějakým sociálním pracovníkem. Posílám Vám odkaz na destigmatizační příručku: http://www.cmhcd.cz/CMHCD/media/Media/Ke%20stazeni/Centrum/1_STIGMATIZACE-MNOHA-PODOB_1.pdf Je tam napsáno, co může zaměstnavatel požadovat ohledně zdravotního stavu. Nejsem si jista, jestli je vhodné dělat hned na poprvé náročnou práci, když se uzdravujete ze schizofrenie. Mám dobrou zkušenost s prací na kratší úvazek, protože si mohu odpočinout, realizovat se ve volném čase a vyřídit si pochůzky, na které bych jinak neměla čas. Držím palce moc a moc.


Zpět na seznam