Schizofrenie a bludy

Dobrý den, sbírám odpovědi, které by nám daly aspoň trochu naděje v nelehké situaci. Manžel dcery, velmi inteligentní vysokoškolák (50 let) se začal asi před třemi roky chovat zvláštně. V krásné milující rodině se dvěma malými dětmi se ty podivnosti zdály být neuvěřitelné. Až konečně letos vyvrcholilo jeho chování hospitalizací. Po měsíci už je s dignózou schizofrenie doma a zkouší se postupně vhodné léky. Je už klidný a bez fantazírování, ale nezdá se, že by své předchozí bludy opustil!! Stále jsme všichni jeho ubližující nepřátelé... Podotýkám, že to je náš milovaný zeť, kterému jsme (jako celé rodině) jen a jen pomáhali. Je naděje, že se to změní a svoje prvotní bludy uzná za nesmysly?? Jsme samozřejmě všichni nešťastní a dcera neví, jestli by opak vydržela... Jsme opravdu celoživotně svorná rodinná parta, máme se moc rádi s dětmi, snachou, vnuky... Těžko by dcera akceptovala stále trvající manželovo nepřátelství k nám všem... I když bylo donedávna jejich manželství opravdu krásné a láskyplné. Je šance na "prohlédnutí"? Moc děkuji za odpověď - ať je jakákoli... L.Hájková
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, jedna věc je vhodná kombinace léků při dané diagnóze, druhá věc je fakt, že schizofrenie se v tomto věku rozvine jen vzácně. Bylo by užitečné probrat s lékařem Vašeho zetě, co k diagnóze vedlo a jaká vyšetření podstoupil. Pravděpodobně by pomohl i názor psychologa, popřípadě psychologické vyšetření.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, nemám osobní zkušenost s touto diagnózou, ale od kolegů vím, že najít správnou kombinaci léků (tak, aby přinesla úlevu, ale také minimum negativních vedlejších účinků) chce delší čas a hodně trpělivosti na straně lékaře i pacienta. Každý jsme jiný a těžko předvídat. Chápu, že to musí pro vás být těžké, ale zkuste fungovat, jak jste byli zvyklí, a nevěnovat pozornost zeťovým přesvědčením - teď, když víte, že jsou způsobena nemocí to třeba bude snadnější. Nepíšete, jestli se jeho bludná přesvědčení promítají do nějakých činů nebo projevů vůči vám nebo jestli jde "jen" o jeho vnitřní prožívání, které vnímáte. Pokud je to jen trochu možné, zkusila bych na vašem místě prostě jim nevěnovat pozornost a doufat, že časem při správné medikace bude vše lepší. Hodně štěstí.


Zpět na seznam