Schizofrenie, aneb neuvědomění si své nemoci.

Dobrý den. Prosím Vás, jak se dá pomoci schizofrenikovi, který trpí bludy a halucinacemi, ale bohužel si tento svůj stav neuvědomuje, nebere ho jako závažný a nutný k léčbě. Konkrétně se jedná o člena rodiny, který byl nedávno odvezen záchrankou na psychiatrii, kde se už kdysi léčil, ale pustili ho domu s tím, že nepodepsal souhlas s ubytováním v nemocnici. O svém problému můj blízký nechce mluvit a už nikdo z rodiny neví, jak z tohoto bludného kruhu ven, jak pomoci a sám se z toho „nezbláznit.” Bez léčby je už cca přes rok. Předem děkuji za odpověď. Hezký den.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, nepíšete, jak se nemoc Vašeho příbuzného konkrétně projevuje a jak to přímo působí na Vás, to je docela důležité. Užitečné je zachovat s nemocným kontakt, opakovaně nabídnout pomoc při řešení problémů. Nemá smysl poukazovat na nemoc a vyvracet bludy pomocí logiky. Je možné se také obrátit na některou ze služeb, které pomáhají nemocným v jejich přirozeném prostředí, v Čechách je to často např. Fokus, existují také Centra duševního zdraví (CDZ), je možné se také telefonicky obrátit na některou z linek krizové pomoci.
Avatar

Katka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji za Váš dotaz. Chápu , že situace, ve které se nacházíte je složitá. Pomoc člověku , který se nechce léčit je opravdu těžké. Ve svém dotazu píšete , že Váš blízký je již rok bez léčby. Čím delší dobu je Váš blízký bez léčby, tím obtížnější /troufám si říci i delší/ je návrat zpět do reality. Bohužel nebývá zvykem, že nemocný má náhled na svůj zdravotní stav. Ovšem nemocný má svá práva. Jedním z nich je, že pokud není nebezpečný sobě nebo svému okolí není možné ho nedobrovolně hospitalizovat. Musím přiznat , že většina pacientů si vyzkouší nebrat léky . V tomto ohledu mají právo na svojí zkušenost. I špatnou. Opravdu nevím , co Vám poradit. Pokud je Váš blízký agresivní volejte městskou policii a záchranku. Uveďte , že Váš blízký je psychiatrický pacient a že delší dobu nebere léky. Předtím bych ale zkusila obrátit se na centrum duševního v místě Vašeho bydliště /okrese/ , které má terénního psychiatra. Snad společným působením na Vašeho blízkého , se Vám podaří přesvědčit ho k léčbě. Hodně štěstí. Katka


Zpět na seznam