Schizofrenie - diagnostika, možnosti

Dobrý den, na doporučení lékaře jsem v minulých týdnech absolvovala komplexní vyšetření u klinického psychologa. Výsledky testů ukázaly, že by mohlo jít o počátky rozvoje schizofrenie. Podle psycholožky mi nyní psychiatr doporučí užívání léků (je mi 24 let a mé převažující příznaky jsou spíše z negativní škály - emoční oploštělost, sociální stažení, odcizení, apatie, zhoršení paměti, pozornosti, selekce informací). Podle psycholožky je třeba zasáhnout a začít s léčbou a pozorováním stavu ihned. Má psychiatrička ale mezitím opustila zdravotnické zařízení, v němž pracovala, a já si nyní musím najít nového lékaře. Chtěla bych vás poprosit o doporučení, co mohu do doby, než se mi to podaří, udělat. Vím, že se mám vyvarovat zátěžových situací, ale jelikož je toto onemocnění spojováno s hladinou dopaminu - je nějaký způsob, jak jej "regulovat" přirozeným způsobem, dokud nedostanu předepsané léky? Nebo spíše vyčkat a v případě velkého zhoršení navštívit některé z center krizové intervence? Děkuji a přeji hezký den.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, já bych rozhodnutí o případné medikaci nechal na rozhodnutí psychiatra. Co se týká dopaminu, tak mozek si jeho vylučování "reguluje" sám. Některé zátěžové situace, o kterých víme, že je zvládneme (tzv. eustres), nemusí být na škodu. Nevím, ve kterém regionu žijete, ale informoval bych, zda tam nepůsobí tzv. Centrum duševního zdraví (CDZ). Tato centra pacientům s vážnými duševními poruchami poskytují kompetní péči. Pokud jste v minulosti měla psychiatra, je možné se obrátit na lékaře, kterému své pacienty předal.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, váš dotaz je dost odborný a raději nechám v tomto případě odpověď na našem odborníkovi. Můj čistě osobní názor je, že bych o diagnóze raději nechala i v tomto případě rozhodovat lékaře, tedy psychiatra, spíš než psychologa, než bych jakkoli ovlivňovala hladinu dopaminu. Zdá se mi totiž, že vámi popisované příznaky jsem měla do značné míry i já s diagnózou úzkostně-depresivní poruchy. Ale opravdu vás nechci ovlivňovat a nechám odpověď na lékaři. Hodně štěstí.


Zpět na seznam