Schizofrenie - léčba

Dobrý den.Můj dotaz se týká přítele,má několik let diagnostikovanou schizofrenii.Bere léky antipsychotika a antidepresiva.Bohužel,k psychiatrovi chodí 1x za 2 měsíce.Lékař mu moc času nevěnuje.Sám si před 9 měsíci řekl o psychoterapii,dostal poukaz k psychologovi,na pojišťovnu.Doporučení, kdo na pojišťovnu dělá,žádné.Jednoho jsme sehnali,ale katastrofa. Přítel dělal náročné testy,na výsledky čekal měsíce a pouze se dozvěděl,že má špatnou paměť.Psychoterapie žádná Navíc přítel popíjí alkohol,na to řekl,že je to u umělců normální, mít určitou hladinku.Navíc, když bydlí na samotě, tak co má jiného dělat, když zrovna nemaluje.Navíc v rodině se popíjí vesele.Takže,to není jednoduché, přestat Psychiatr to také adekvátně neřeší.Jaký je Váš názor?Schizofrenik,léky,v minulosti velké problémy s alkoholem, před zjištěním diagnózy pokus o sebevraždu.Snaha se sebou něco dělat tu je,ale vše je roztříštěné.Nechtěla jsem na přítele tlačit,ale nechci vše nechat dojít do dalšího excesu.Druhý dotaz se týká nealkoholického piva.Myslím, že by ho přítel neměl pít,nebo zcela výjimečně On si myslí,že ho může,třeba i 3 denně.Jeho rodina,mě má za satorii protože dát si alkohol,je naprosto normální.Co se týká lékařů,vím,že je v tomto ohledu,u nás situace špatná.I jsem četla předchozí dotazy i odpovědi. A poslední dotaz,zda byste nám mohl doporučit literaturu a který lékař se u nás specializuje na schizofrenii.Ráda bych se dozvěděla víc,od odborníka.Velice děkuji za každou odpověď a hlavně radu.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, psychiatr Vašeho přítele může informovat o nebezpečí závislosti na alkoholu a podporovat ho v tom, aby abstinoval, nicméně to je asi vše, co je v jeho možnostech. Jediný, kdo může situaci řešit je Váš přítel sám, to za něj nikdo udělat nemůže. Pravidelné popíjení a "udržování hladinky" představuje problémové pití, možná již ve stadiu závislosti a to může mít špatný vliv na paměť i u jinak zdravého člověka, natož u pacienta, který se léčí se schizofrenií a bere léky. Co můžete dělat Vy je, že ho v trendu "něco se sebou dělat" budete podporovat, pakliže s ním chcete zůstat. Je užitečné o tom mluvit v klidu, s emoční podporou, bez scén a vydírání. Co se týká literatury o schizofrenii, pak jsou na webu dostupné např. publikace od prof. Jána Praška (psychotická porucha a její léčba), některé informace najdete i na těchto stránkách a také Vám v tom může poradit psychiatr, ke kterému přítel chodí. Edukačních materiálů na téma schizofrenie je myslím k dispozici dost. Co se týká nealkoholického piva, tak samo o sobě není nijak nebezpečné a pro pacienta je jistě lépe pít pivo nealkoholické, než alkoholické. Jeho nebezpečí spočívá v tom, že u abstinujícího závislého může vést jeho pití k recidivě, protože mu připomíná alkoholické pivo, jemuž se chutí podobá a podporuje tak bažení poé alkoholu (tzv. craving).
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Také chodím k psychiatrovi cca jednou za dva měsíce, někdy častěji, v závislosti na mém stavu a situaci. Ambulantních psychiatrů není moc. Co se týče péče psychologa, možná by vám pomohly tzv. užitečné odkazy na stránkách stopstigmy. Je důležité, aby si pacient a psycholog rozuměli. Souhlasím s názorem našeho odborníka, že jediný, kdo by měl situaci je váš přítel sám. Není to tak, že člověk přijde k odborníkovi a ten za něj začne hýbat věcmi, může pomoci, podpořit, vyslechnout, napsat léky, poradit, rozklíčovat, nazvat jinak, apod. Kombinace závislosti a psychózy není tak vzácná, naopak, ale bývá s ní v praxi problém, který se mi před nějakou dobou snažila vysvětlit jedna lékařka. Říkala, že člověk duševně nemocný obvykle hůře reaguje na režimovou terapii určenou pouze závislým, vyžaduje specifický přístup. V zásadě se asi osvědčuje léčit obojí najednou a ne zvlášť. Existují nějaké komunity terapeutické, kde se snaží léčit obojí, věřím že i ve službách pro alkoholiky už s tím umějí pracovat. Pracuji ve Fokusu, kde osoby duševně nemocné se závislostí neodmítáme, snažíme se jim pomoci, podobně jako ostatním, kteří závislí nejsou, nesmí k nám však docházet pod vlivem. V tom se ale různé služby liší. Co se týče literatury o duševních nemocech, hodně mi pomohly příručky, které mívají k dostání psychiatři, nebo v léčebnách. Nejsou příliš složité. Když jsem je četla, trochu se mi sice obracel žaludek při představě, že by to mělo být o mně, ale časem mi v praxi došlo, že se jednotliví nemocní hodně liší a že knihy jsou psány samozřejmě velmi obecně, takže už mi to nevadí. Doporučuji to tak brát, jako obecný text, ne všechno bude sedět stoprocentně.


Zpět na seznam