schizofrenie-negativní příznaky

Dobré odpoledne. Už se delší dobu(cca 1 rok) léčím s údajnou úzkostnou poruchou, dle mého názoru je léčba neúspěšná. Čím víc čtu o symptomech schizofrenie tím víc mi připadá že se opravdu jedná o toto onemocnění. Chodím normálně do práce, ale poslední dobou se mi zdá že trpím negativními příznaky schizofrenie jako je neschopnost se radovat, otupělost, ztráta zájmu o koníčky atd. Chtěl bych se vás zeptat jestli to můžou být příznaky úzkosti, nebo se opravdu jedná o schizofrenii. Byl jsem na vlastní žádost u psychologa na vyšetření a testech dopadly negativně. Dále bych měl dotaz, jestli vůbec lze rozpoznat toto onemocnění z testů, které jsem podstoupil. Děkuji za odpověď. Přeji příjemně strávený zbytek dne. S pozdravem. K.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, negativním symptomům u schizofrenie většinou předchází akutní fáze onemocnění s tzv. pozitivními příznaky. U jedné z vzácnějších forem to tak není, tam si to ale pacient zpravidla neuvědomuje. podobné příznaky, které popisujete, se vyskytují také u poruch nálady (deprese, anhedonie), která se může s úzkostí vyskytovat souběžně. Psychologické testy, pokud je klinický psycholog zkušený a použije ty správné, napoví většinou hodně. Negativní symptomy, které se většinou vyskytují v souvislosti narušením kognice, by odhalit měly.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Pocity, které popisujete, dobře znám. Léčím se s úzkostnými a depresivními obtížemi a právě ztráta zájmu o okolní dění, neschopnost se radovat a pocit, jako by člověk byl za sklem jsou u mne typickými projevy deprese. Častěji prožívaná úzkost člověka nesmírně vyčerpává a depresivní rozpoložení se pak přidá, člověk ani neví jak. Chápu, že chcete lépe rozumět tomu, co se s vámi děje a hledáte si proto informace o psychických onemocněních. Informace tohoto typu mohou být zároveň i matoucí, protože většina psychických onemocnění se nějak váže s depresivními stavy, to ale neznamená, že daným onemocněním trpíte. Co se týče úzkostí, nejvíce mi pomohla dlouhodobá pravidelná psychoterapie. Otevřené sdílení vašich prožitků - ať už s psychiatrem, nebo s psychoterapeutem - by mohlo i pro vás být klíčem k úlevě a zlepšení psychického stavu. Držím palce, ať najdete tu nejlepší možnou odbornou pomoc.


Zpět na seznam