Sebepoškozování

Dobrý den, chtěla bych poradit co se se mnou děje.Hrozně často mám stavy kdy si říkám ,že by bylo všem líp kdybych umřela. Cítím hroznou vinnu za sebevraždu mého strejdy a kamaráda.Sebepoškozuji se , protože mi to dává pocit uvolnění jakoby všechna moje bolest vytékala spolu s krví. Bojím se to někomu říct , protože jsem hodně uzavřená a bojím se , že by mě lidi odsuzovali nebo mě nechápali.Také se mi objevili zdravotní problémy, mám často křeče v břiše nebo cítím tíhu na hrudníku.Doktorka ke , které chodím neví co se mnou a zatím všechny testy , které mi dělali byly negativní.Hrozně ráda bych všechno řekla někomu, ale opravdu se bojím a tak si myslím , že žiletka to vyřeší , i když to je blbost. Předem děkuji za odpověd a omlouvám se za chyby.(14 let)
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Ahoj, sebepoškozování je často výsledkem toho, jaký vztah si člověk utváří sám k sobě (jak se hodnotí, jak se má rád apod.), úleva, kterou přináší je dočasná a tím se z něj může stát návyk. V Tvém věku člověk prochází složitým obdobím dospívání, kdy si člověk dotváří svou identitu a také výšee zmíněný vztah k sobě. S podobným problémem, jako máš Ty, je dobré pracovat již v začátcích. Je dobré, že máš touhu se s tím někomu svěřit. Nevím, jak jsi na tom se vztahem ke svým blízkým a tím i s možností svěřit se jim. Pokud z toho máš obavy, je možné se anonymně a bezplatně obrátit na Linku bezpečí (116 111), nebo se obrátit např. na školního psychologa či psychologa pedagogicko psychologické poradny. Tam nemusíš mít strach, že by Tě někdo kritizoval nebo odsuzoval. Držím palce.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, rozhodně nejste jediná, kdo má podobný problém, a dobrá zpráva je, že se dá řešit. Z mé vlastní zkušenosti s úzkostí vám mohu nabídnout jako jeden z důvodů, proč se pustit do léčení poruchy, právě velikou úlevu od mnoha zdravotních problémů, které s ní na první pohled ani možná nespojujete. V době, kdy byla moje úzkost nejhorší, jsem měla mnoho tělesných potíží, pocit dechové nedostatečnosti, brnění v pažích, extrémní únavu, těžko se mi soustředilo, nic jsem si nepamatovala, spala zhruba 3 h denně a žaludeční nevolnosti a potíže byly na denním pořádku. Pocity viny a selhání k tomu. Věřte proto, že ačkoli vás bude stát nějaké úsilí začít situaci řešit, přínosy a odměny jsou velmi sladké a stojí to za to. Možná by vám jako první krok mohlo připadat nejsnadnější obrátit se na telefonickou Linku bezpečí, kde by vám mohli poradit, jak začít, na koho se obrátit, jak mluvit s blízkými, apod. Moc vám držím palce.


Zpět na seznam