sebepoškozování

Dobrý den, poslední dobou mám nutkání si ubližovat a čím více se snažím myšlenky na to potlačovat, tím impulzivnější jsou. Úlevy nastává až v momentě, kdy to udělám. Dříve jsem měla podobné myšlenky ale například pouze u čištění zubů, což většinou skončilo rozedřenými dásněmi. Vzhledem k zhoršujícímu se stavu se obracím na Vás, protože je mi velmi nepříjemné o tom mluvit s psychologem, i s ostatními lidmi celkově. Navštěvuji psychologa i psychiatra (ten o problému ví), užívám antidepresiva a nově léky proti úzkosti. Stále bych však ráda dostala názor jiného odborníka, i když vím, že bez celkového vyšetření to může být složité. Děkuji.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, psycholog je ale právě ten, se kterým byste o tomto problému měla mluvit, Vhodně vedená psychoterapie zde může pomoci. Pokud to terapeut neví, žije v omylu, který nejvíce uškodí samotnému pacientovi.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, mám zkušenost s úzkostně-depresivní poruchou, což je také forma úzkosti, ale trochu jiná než vaše obsedantně-kompulzivní. Ale ze své zkušenosti je mi z vašeho popisu líto, že o svých potížích nerada mluvíte s psychologem. Pro mě byly pravidelné hovory s psychoterapeutkou tím hlavním, co mi z problémů pomohlo. Měla jsem štěstí i na psychiatra, i jemu jsem mohla s důvěrou zcela otevřeně říkat, jak se mi vede, ale s ním jsem probírala hlavně léky. Tu hlavní práci na svém zotavení jsem dělala v terapii. A dostávala jsem tam k tomu velkou podporu. Postupně jsem pochopila, z čeho mám strach i jak přemýšlet a nahlížet na svět i sebe jinak, abych úzkosti nepodléhala. Proto bych vám moc přála, abyste i vy měla odborníky, ke kterým budete mít důvěru. Protože i vaší poruchy se dá zbavit nebo ji dostat na přijatelnou míru, ale bez odborné pomoci si to asi podle své zkušenosti neumím představit. Pokud vím, ideální je kombinace léků a terapie, aby se i vaše porucha dala zvládnout. Hodně štěstí.


Zpět na seznam