sebepoškozování, sebevražedné úmysly

Môj priateľ sa dostáva často do ťažkých až záchvatových stavov – má potrebu sebepoškozováni, sklony k ukončeniu života, nenávisť k sebe samému, nevidí zmysel života. Je agresívny na mňa aj na seba, ubližuje si dovtedy až sa úplne nevyčerpá a nepadne vyčerpaním. Niekedy si tieto stavy nepamatá, alebo nakrátko je mimo vedomia. V detstve bol obeťou zneuživania, tak je mi jasné, že tie problémy pramenia tam. Niekedy je obdobie lepšie, keď konflikt zvláda, no teraz zmenil zamestnanie, je pod tlakom a situácie nedokáže ustáť. K doktorovi ísť odmieta. Neviem, ako to riešiť, ako ho ukľudniť... vačšinou sa to stáva 1 - 2x do mesiaca. Inak je kľudný a milý, ale akonáhla príde čo i len meší konflikt, obviňuje sa a nenávidí. aká je vlastne diagnóza? akého odborníka mám hľadať? vďaka za každú radu.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, diagnostikovat po internetu se opravdu nedá. Zneužívání v dětství může zásadně ovlivnit sebepojetí člověka, které zahrnuje i vztah, který si vypěstuje sám k sobě. Snížená odolnost vůči stresu s pocity sebenenávisti z toho může vyplývat, stejně jako přecitlivělost a výkyvy nálad. To je ale jedna z možností. Pokud Váš přítel odmítá psychiatra, je možné se pokusit obrátit se na psychologa či psychoterapeuta, na které se můžete obrátit také Vy sama, pokud jste ze situace bezradná a zoufalá. Nepopisujete blíže stupeň agresivity Vašeho přítele, nicméně fyzická agrese vůči sobě a okolí (píšete, že je agresivní i vůči Vám) je problém, při kterém jsou hranice jasně překročeny a je třeba jej akutně řešit.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji Vám za důvěru, se kterou jste se obrátila na naši poradnu. Ptáte se, jakou by mohl mít Váš přítel diagnózu a jakého odborníka máte hledat. Z toho, jak popisujete situaci, je zřejmé, že situace Vašeho partnera je velmi obtížná a Vaše taky. Domnívám se, že je dokonce akutní bez ohledu na diagnózu, kterou lze těžko odhadnout. To, že byl přítel obětí zneužívání, je závažným faktem, přítel může být v důsledku toho celkově psychicky labilnější. Nyní bych ale doporučila co nejrychleji řešit především aktuální stav, příznaky, které popisujete, by mohly nasvědčovat syndromu vyhoření vyplývajícího z dlouhodobé zátěže, stresu. Pokud Váš přítel odmítá lékaře, navrhněte mu psychologa, psychoterapeuta, případně centrum krizové pomoci. Píšete, že přítel je v záchvatových stavech agresivní na sebe i na Vás. To bych rozhodně nebrala na lehkou váhu, hrozí tu velké riziko, že může ublížit i Vám. Sama mám podobnou zkušenost, můj bývalý přítel byl milý, hodný, ale když se (nikdy nebylo zcela zřejmé proč) dostal do agresivní ataky, skončilo to jednou s monoklem, ale pak i s vyraženými zuby (mými). Moc Vám přeji, aby se Váš přítel začal léčit, jste statečná, že se mu snažíte pomoci a držím Vám oběma všechny palce!


Zpět na seznam