Sebevražda

Dobrý den, v říjnu roku se se mnou po mnohaletém vztahu rozešla přítelkyně (v sobotu jsme plánovali společný výlety, v neděli mi ohlásila rozchod), byl jsem vyhozen z VŠ s dluhem na krku a nemohl najít práci. Svět vidím jako plný zrady a vysmívání se mi, přemýšlím o konci. Nebaví mě žit a vidím jen černé věci na konci tunelu.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, téměř vždy existuje cesta, kdy se podaří nalézt konstruktivní řešení a s ním i chuť do života, který máme od toho, abychom jej žili. Někdy ji člověk nevidí, pak je třeba mu pomoci. K tomu může být prospěšná návštěva odborníka, třeba v některém z krizových center, jak píše náš peer konzultant. Možnost se anonymně svěřit a pomoc při hledání řešení nabízejí také linky důvěry a telefoniccké krizové intervence, např. na tel, č. 284 016 666. Držím palce.
Avatar

Michal Kašpar

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji, že jste požádal o radu peer poradce. Nechci Vám říkat, že to máte lehké. Podle mého názoru jste v krizi a to jsem také zažil. A hlavně přežil. Stalo se mi i to, že mě opustila dívka, i to, že mě vyhodili z vysoké a navíc z práce. Zadlužený jsem nebyl, a to díky rodičům. Jak jsem se cítil, nejspíš víte, protože tyhle zkušenosti právě prožíváte. Výsměch a smutek, které cítíte, jsou přirozenou reakcí, i když pocit, že jsem vysmíván, má blízko ke vztahovačnosti, která už je rysem psychózy, a pocit marnosti a bezvýchodnosti se blíží depresivnímu prožívání. Proto Vám radím, abyste se obrátil na nějaké krizové centrum a promluvil si s psychoterapeutem a klidně i s psychiatrem. Držím Vám palce a neztrácejte naději na zlepšení.


Zpět na seznam