Sebevražda

Dobrý den, můj táta dlouhodobě užívá alkohol ve velkém množství. Není to tak, že by se opíjel denně, ale od pátku co se vrátí z práce až do neděle. Když je opilý je agresivní, sprostý ale také má velké výkyvy nálad, že se lituje brečí a slibuje, že nebude pít. Před nedávnem se začal zmiňovat o sebevraždě- stylem oběsím se na balkoně. ať mě všichni pěkně vidí. Vše vyvrcholilo teď o víkendu, kdy přišel domů ve velmi podnapilém stavu a všem začal říkat že už je nebude trápit a u toho se pousmál. Sestře řekl, že se jde oběsit na svoji zahrádku a ať se jde na něj klidně dívat u toho se znovu pousmál a odešel. Po chvíli zavolal jeho tchýni, že ať přijede na zahrádku, že se oběsí. Na zahrádce měl opravdu přivázaný provaz za trámek od posezení a druhý konec přehozený přes krk. Seděl tam hlavu sklopenou a brečel. Tvrdil, že je zbytečný a že na světe je k ničemu. V minulosti jsem se s ním několikrát snažil mluvit o jeho pití, ale bez výsledku. Vždycky mě odsekne a odejde pryč s tím, že prý nepije a že se mám podívat na jiné lidi, kteří pijí víc. Moc chci tátovi pomoci, ale nevím jak protože dobrovolně k nikomu nepůjde (nemá rád doktory a pod.). Prosím tedy o radu jak k tomuto přistupovat případně na koho se obrátit. Děkuji moc za všechny rady.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, u závislých a nad míru alkohol užívajících lidí se mohou projevovat změny nálady a nestabilní emotivitou, které vedou k podobným projevům (sebelítost, úzkost, deprese, vyhrožování sebevraždou). Bohužel se může stát, že pokud se situace prohlubuje, může to sebevraždou nebo pokusem o ni nakonec skončit. Jednou z motivací, která může vést k tomu, aby se takový člověk léčil, je tlak jeho okolí, třeba i spodporou v pomoci vyhledání péče. Je třeba v tom vytrvat a třeba využít chvil, kdy člověk není pod vlivem (píšete, že Váš tatínek, když chodí do práce, tolik nepije). Ve chvíli, kdy se riziko zdá být vysoké, což člověk zahlcený svými emocemi s provazem na krku, je lépe nebrat odpovědnost na sebe, ale volat záchrannou službu. Nemusí, ale může to být první krok ke změně. Držím palce.
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji za Váš dotaz. Píšete, že Váš otec má problémy s alkoholem a podle Vašeho popisu už dosti závažné. Zmiňujete se i o snaze o sebevraždu. A to je již krajně nebezpečné a situace by se měla řešit. Návštěvou psychiatra, možná i hospitalizací. Ale obávám se, že podmínka je, aby Váš otec sám chtěl. I když podle Vašeho popisu, Váš otec se již sám vážně ohrožuje, tak by byla možná nedobrovolná hospitalizace. Lze se poradit s praktickým lékařem, psychiatrem. V případě krizové situace se lze obrátit na krizovou linku. Přeji mnoho sil.


Zpět na seznam