Sebevražebné sklony

Dobrý den, mám na Vás dotaz ohledně jednoho rodinného příslušníka. Jedná se o moji tetu, která se dlouhodobě (více jak 10 let) léčí na deprese. Pravidelně navštěvuje psychologa. Občas se jí to na pár měsíců zlepší a někdy zas propadá do horších stavů, kdy se chce pokusit o sebevraždu. Naštěstí o svém úmyslu vždy někoho informuje. Nyní má období, kdy se to stává často (za posledních 14 dní 2x). Myslím, že to chce již nějaké radikálnější řešení, protože návštěva psychologa a jím předepsané medikamenty nepomáhají. Psychologa měnila vícekrát, na konzultace k němu chodil i její manžel, sestra). Myslím, že by to chtělo řešit nějak radikálněji, protože mám strach, že k sebevraždě jednou dojde. Můžete mi prosím poradit, jak by jsme měli postupovat?? Mockrát děkuji
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, pokud léčba deprese není dostatečně účinná, je třeba především stav nemocného vyšetřit, zvážit okolnosti a eventuálně úpravu medikace. Pak je třeba též zvážit, zda by se při léčbě nemohla uplatnit také psychoterapie. Další možností může být hospitalizace, která může být v případě, že je pacient sám sobě nebezpečný i nedobrovolná. Optimální je, když toto zhodnotí psychiatr, který Vaší tetu zná. Od jejích blízkých se může dovědět o obavách, které o ni mají, může zhodnotit závažnost stavu. Z toho, co píšete, se zdá, že Vaše teta chodí k psychiatrovi (lékaři), protože psycholog, který často provádí též psychoterapii, nemůže předepisovat léky. Takže v první řadě bych doporučoval kontaktovat tetina psychiatra. V okamžiku, kdy máte dojem, že se jedná o akutní ohrožení, je možné volat záchranku, nebo, pokud je k tomu pacient svolný, navštívit některé z krizových center, kdee není třeba se objednávat.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, pro vaši tetu je jistě posilující, že se o ni starají její blízcí, ale myslím, že pro vás to jednoduché není, když už je to takto naléhavé. Doporučila bych vám nějaké krizové centrum, něco jako je krizové centrum Riaps v Praze, tedy pokud ve vašem okolí nějaké centrum je. http://www.csspraha.cz/24829-krizove-centrum-riaps Mám zprostředkovanou zkušenost někoho, komu to pomohlo. Když se ocitl v neřešitelné situaci, pomohli mu tam sebevražedné tendence překonat a doporučili další postup. Každý den probíhala individuální terapie, která se soustředila na řešení aktuálních problémů, součástí programu, byly také skupiny a relaxace. Velmi pomohlo příjemné prostředí a vstřícný přístup personálu. Nebo zkuste využít některého z krizových kontaktů v odkazu na naší webové stránce. Trochu mě zaráží skutečnost, že má vaše teta léky od psychologa, jsem přesvědčena, že psycholog žádné psát nemůže, jedině psychiatr, nebo třeba praktický lékař může napsat nějaká antidepresiva. Pokud by to bylo tak, že teta nikdy nebyla u psychiatra, tak to doporučuji zkusit. V případě, že si někdo chce v určité chvíli ublížit, je možné také volat sanitu.


Zpět na seznam