sebevražedné myšlenky a antidepresiva

Dobrý den pane doktore, předně bych Vám chtěl poděkovat za odpovědi na mé předešlé dotazy a za Vaši snahu pomoct. Chtěl bych se zeptat na jednu věc, poslední dobou už skoro každý den bojuji se sebevraženými myšlenkami a je to doslova boj o přežití. Léčím se pro deprese a úzkosti venlafaxinem triticem olanzapinem a lamotriginem. Pořád jsem v takovém nutkavém napětí. Problém je, že nemám skoro depresi a ani strašlivou úzkost, ale jen ty nutkavé sebevražedné myšlenky. Chci se zeptat, myslíte si, že ty sebevražedné myšlenky mohou způsobovat i ty léky které beru? Protože jsem někde četl, že SSRI tím, že nabuzují organismus vlastně mohou též tyto myšlenky vyvolávat. Popravdě nevím jak si pomoct a připadá mi, že jsem odsouzen k smrti, protože se to nedá vydržet. Žádný z psychiatrů a vyzkoušel jsem jich nespočet neví, jak to řešit. Já vím, že se nemůžete takhle na dálku vyjádřit k mé medikaci, když je to v kompetenci mého psychiatra, ale spíš sem se chtěl zeptat jestli je alespoň malá možnost, že to může způsobovat třeba účinek toho venlafaxinu nebo ostatních léků které beru..děkuji moc za ochotu
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, nemyslím si, že to je léky, tyto léky se používají i při léčbě nutkavých myšlenek. Napadá mě, že úzkost může mít mnoho podob, symptomy (příznaky) mohou přecházet z jednoho do druhého. Čistá úzkost (nemá jasný uchopitelný důvod, předmět), může přejít do nutkavých myšlenek různého obsahu. Nutkavé myšlenky je možné chápat jako obranný mechanismus, kterým se mysl (psychika) s úzkostí vypořádává. Při jakémkoli typu úzkostných či nutkavých poruch má svůj zásadní léčebný potenciál také psychologická léčba - psychoterapie. Pouvažujte o tom a držím palce.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Jako peer poradce se nemohu vyjadřovat k účinkům léků, protože nejsem lékař. Sdílím zde především své vlastní zkušenosti s psychickými obtížemi a jak se mi z nich podařilo zotavit se. S depresivními a úzkostnými stavy se léčím již mnoho let, ale mám to štěstí (pokud se to tak dá říci), že sebevražedné myšlenky jsem dosud neměla. Pamatuji se, že když jsem začínala brát první antidepresiva, poznámka o možných sebevražedných tendencích jako o možném vedlejším účinku mne vystrašila. Některé léky tedy takto mohou opravdu na někoho působit. Ale přesně jak píšete - na dálku je každá rada obtížná a opravdu může situaci nejlépe posoudit lékař, který vám medikaci předepisuje. Rozumím tomu, že stále čelit takovým myšlenkám musí být neuvěřitelně vysilující. Je skvělé, že situaci chcete řešit a že aktivně hledáte řešení. Upřímně vám přeji brzkou úlevu a odeznění vašich obtíží.


Zpět na seznam