Sebevražedné myšlenky, nechuť k životu

Vážená paní, vážený pane, předně se omlouvám za zmatečnost. Musel jsem část smazat z důvodu počtu znaků Moje matka se léčí s nemocí tři roky. Tato nemoc jí kompletně odstavila z normálního života, kdy nemůže chodit a je každý den v silných bolestech. Bohužel všechny povinnosti zbyly na mě. Situace se akorát zhoršilovala a já jsem nyní v situaci, kdy nemám žádnou motivaci. Necítím důvod, proč "bojovat" dál. Já osobně měl nějaký cíl v životě, kterého jsem chtěl dosáhnout; mít děti, vysněná práce, ale bohužel mi to matčina nemoc nedovoluje (práci si musím vybrat tak, abych se o matku mohl starat a u dětí se bojím, že by mohly také trpět touto nemocí). Je mi šestnáct let, mám pocity toho, že mi v podstatě život ani nezačal a já jsem trestaný. Matku miluji, ale člověk prostě chce mít ten puberťácký život. Dávám do střední školy vše, co můžu, jsem možná i jeden nejlepší ze školy, snažím se být milý, ale mám prostě pocit, že něco dělám špatně, když se mi to nevrací, že je tohle moje chyba. Tady jsou problém mé emoce: I přesto, že jsem se snažil zlepšil svůj životní styl, že jsem se i svěřil jedné učitelce, tak se mi vrací tyto stavy smutku, což když jsem měl lepší období, mě ničí. Trápím se, citím, že můj život není fér, nechci v něm pokračovat. Přišlo mi až vtipné, když jsem zjistil, že to není normální, myslet na sebevraždu. Citím divnou osamělost, kdy mi nikdo nerozumí, cítím se sám. Vím, že diagnostikovat po internetu je nemožné, ale rád bych zhruba věděl, proč tohle mám.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Ahoj, je mi opravdu líto, v jaké situaci jsi. Dokud jsem se při čtení dotazu nedostal k místu, kde udáváš svůj věk, myslel jsem, že to píše někdo starší. Ono se bohužel stává, že když se děti a dospívající dostanou do situace, kdy je na ně kladena odpovědnost, se kterou toto vývojové období přirozeně nepočítá (tím může být právě péče o nemocného rodiče, nebo nemoc apod.), dozrají sice rychleji, ale jsou o své autentické potřeby, které jsou v tomto období normální. To může být onen "puberťácký život", který zmiňuješ. Na úkor toho se pak dostavuje bezradnost, strach z budoucnosti, smutek, pochybnosti o smyslu, navíc to vede k osamělosti. Nemyslím si, že bys byl duševně nemocný, respektive Tvé prožívání vyplývá dost možná z toho, že potřeby a sny, které 16 letému klukovi náleží, nejsou naplňovány, protože Tě plně vytěžuje břímě odpovědnosti, která na Tebe padla a kterou sis nevybral. Myšlenky na sebevraždu vyplývají většinou z pocitů bezvýchodnosti, což bývá spojováno se stavem deprese, který ale může mít své vysvětlení. Ze zkušenosti psychoterapeuta vím, že východisko a naději lze nalézt ve většině případů, je třeba na tom pracovat. Peer poradkyně dobře doporučila možnost konzultace na lince bezpečí, která disponuje i chatovou službou a mailovým poradenstvím. Bylo by také vhodné si najít psychologa - psychoterapeuta, který se věnuje mladistvým a s jehož pomocí bys mohl naději opět najít, jsem přesvědčen, že to je možné. Držím palce.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkujeme za Váš dotaz do poradny. Určitě nebylo jednoduché svěřit se zde se svými potížemi, kterých Vás potkalo skutečně mnoho. Přestože jste na všechno sám, existují možnosti, jak najít úlevu v péči o maminku. Co se Vašeho duševního strádání týká, bylo by dobré, kdybyste vyhledal odborníka. Myslím si, že stavy které zažíváte, musí být nesmírně vyčerpávající. Něčím podobným jsem si také prošla. Pomohla by Vám péče psychologa nebo psychiatra. Jednou z cest by byla návštěva obvodního lékaře, který Vám poradí, kam dál. Další možností je Linka bezpečí - tel. 116111, https://www.linkabezpeci.cz/ - kde Vám zodpoví všechny Vaše otázky a také jsou schopni zajistit Vám odbornou pomoc. Věřím, že se Vám pomoci dostane a bude lépe. Přeji vše dobré!


Zpět na seznam