Sertralin, Zyprexa - jsou návykové?

Dobrý den, Léčím se na obsedantně kompulsivní poruchu Teď beru léky Sertralin Vipharm 50 mg ,1 tabletu večer a Zyprexa 5 mg, také jednu tabletu večer. Protože se mi teď delší dobu docela dobře daří, tak mi paní doktorka navrhovala, že by mi při další návštěvě upravila léky, např. vysazení Zyprexy. Chci se zeptat na toto. Můj zaměstavatel chce zavést náhodné testování zaměstnanců na drogy a návykové látky formou stěru z kůže. Tak jsem se začal zajímat, jestli léky, které beru,obsahují návykové látky, které se dají zjistit skriningovými testy. Zjistil jsem, že lék Sertralin není na seznamu návykových látek dle příslušného zákona a zřejmě se ze stěru nezjistí? Co Zyprexa nebo jiná antipsychotika? Obsahují návykové látky, které se dají zjistit skriningovými testy? Napište mi prosím, jestli léky Sestralin a Zyprexa obsahují návykové látky zjistitelné skrinningovými testy. Děkuji za odpověď.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, nejedná se o návykové látky, ani se tyto látky při screeningových testech při stěru z kůže nebo ze sliznic nezjišťují.z
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Zaškrtl jste ve formuláři, že máte zájem i o odpověď peer poradce. Ze své pozice Vám ale nejsem bohužel schopna odpovědět na takto odborný dotaz, protože uvedené problematice nerozumím. Peer poradce sdílí s druhými lidmi své vlastní zkušenosti ze života s duševním onemocněním. A sdílí s nimi také naději, že z duševních obtíží se lze zotavit a žít plnohodnotný smysluplný život navzdory nemoci. Věřím, že Váš dotaz bude schopen odborně posoudit lékař. Za sebe Vám jen přeji hodně osobních i pracovních úspěchů a nezdolnou naději na další cestě k zotavení.


Zpět na seznam