Sestra s bipolární poruchou

Dobrý den, máme velké problémy s mou sestrou. Je velmi nestabilní a nedávno jí dle jejích slov byla zjištěna bipolární porucha. Nicméně se brání zahájení léčby a návštěvy psychiatra. Celou rodinu to zatěžuje, protože když je ve stádiu deprese, tak se třeba neozývá, říká, že by nám bylo lépe bez ní. My potom nevíme kde je a jestli si něco třeba neudělala. Prosím o radu, jak sestru přesvědčit, že je léčba nutná. Když je jí zrovna dobře, tak nemá potřebu cokoliv řešit. (věk 23 let)
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, bipolární porucha představuje střídání manických či hypomanických epizod (tehdy má člověk často nadnesenou náladu a spoustu energie) s epizodami deprese. Není mi jasné, jak jí byla porucha zjištěna, když odmítá navštívit psychiatra, Vy popisujete spíše nestabilitu nálady a depresi, což může být něco jiného. Každopádně nebývá užitečné na člověka naléhat, ale spíš projevit emoční účast a obavy o něj s nabídkou asistence v nalezeení odborné péče, jak píše naše peer poradkyně.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, mojí diagnózou je bipolární porucha a musím přiznat, že mi trvalo dost dlouho, než jsem si toto onemocnění připustila a začala se léčit. Své psychické problémy jsem začala řešit až v obdobích těžkých depresí. Když jsem se ale dostala do manických stavů, připadala jsem si většinou v pořádku, což bohužel končilo nezřídka hospitalizací. Z Vašeho popisu situace se mi zdá, že si nejste jistí, zda sestra bipolární poruchu opravdu má. Myslím, že by bylo dobré dozvědět se, kdo stanovil její diagnózu a proč se sestra nechce léčit. Vy sami ji asi těžko přesvědčíte, že je léčba nutná, ale mohli byste jí pomoci najít odvahu zajít za odborníkem. Třeba u něj domluvit schůzku a zajít tam se sestrou společně. Držím Vám i sestře palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam