Sexuální trauma a možnosti léčby

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem zda a jak je možné léčit dospělého se sexuálním traumatem z dětství (v 4-12letech). Nyní se po dvou desetiletích od událostí objevují flashbacky a úzkostné stavy zahrnující především obavu z opuštění, odmítnutí. Přes individuální psychoterapii trvající rok s frekvencí setkání po týdnu jsem pro neúčinnost přistoupila k nasazení antidepresiv. Ke zlepšení nedochází a situace působí bezvýchodně, terapeuti i lékaři bezmocně. Děkuji předem za odpověď. Anna
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Vážená Anno, takto závažná traumata z dětství, zanechají-li následky, se i v léčbě "hojí" velmi pomalu, je mi to líto. U obecného pohledu je postup správný, na prvním místě psychoterapie, podle příznaků pak léky. Léky pak u posttraumatických stavů nejsou tak zjevně účinné, jako třeba u klasických depresí či úzkostných poruch. Psychoterapie je pak během na dlouhou trať, jak se zmiňuje i naše peer poradkyně. Jejím účinným faktorem je terapeutický vztah. Rok opravdu nemusí stačit, nicméně může to být čas na větší rekapitulaci a je-li Váš psychoterapeut kvalifikovaný, může Vám k tomu říci své, protože na bezvýchodnost a bezmoc čas jistě ještě není. Držím palce.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Já sama s takovýmto typem traumatu vlastní zkušenost nemám, ale stejně jako vy se pokouším vyrovnat s traumaty z dětství prostřednictvím psychoterapie a užívání antidepresiv. Stejně jako vy jsem začínala bez léků pouze s terapií. Po nějaké době se ale můj stav zhoršil a já po lécích musela sáhnout. Nejprve jsem to brala jako prohru a selhání, selhání sebe i terapie. Ale postupem času se mi opravdu značně ulevilo. Chce to čas. Člověk v sobě traumata nosí po celé roky, zasuté někde hluboko uvnitř. A terapie potřebuje také svůj čas na to, aby se člověk ke svým zraněním prokutal do hloubky. Můj terapeut mi na začátku řekl, ať nečekám zázraky za rok. Že to bude práce na několik let. A měl pravdu. Věřím, že i Vám se časem hodně uleví. Jen to nevzdat. Držím Vám palce.


Zpět na seznam