Sexuolog? Nebo jak dál?

Dobrý den, je mi 20 let, s přítelem jsem rok (u něj není žádný problém, nikoho lepšího jsem nepotkala, do ničeho mě nenutí…). Antikoncepci neberu již cca 2 roky. Dříve jsem sex vyžadovala několikrát denně. Aktuálně se nedokážu k ničemu přinutit. Často jsem u sexu brečela, odtahuji se i od líbání. Na mé straně je absolutní nezájem a nechuť k sexu(byl i totální odpor). Pár měsíců zpět jsem brala asi půl roku antidepresiva (na úžkosti a středně těžké deprese), v tu chvíli to začalo, avšak předtím to nebylo o moc lepší (těch několik měsíců), jelikož jsem nedokázala jakoukoliv intimnost a další věci prožívat(vůči právě depresím). Antidepresiva jsem cca před 6? měsíci vysadila, má fyzická stránka se zlepšila, ale tento problém ne. Chtěla bych dodat, že se věc změnila i v oblasti masturbace. Několik měsíců jsem vůbec nechtěla, předtím jsem na masturbaci i sexu byla asi trochu závislá. Zkoušela jsem afrodiziaka, hračy, Macu, ale nic nepomohlo. Snažím se to sama vyřešit přes půl roku, ale neúspěšně. Je to pro mě núnosné. Trpí tím náš vztah ale i já sama. Dodávám, že to není pouze "nechce se mi" ale přestože se na to i připravuji, že bych se zkusila donutit a pak to bude dobrý, tak to nejde... Dodám, že když jsem toto řešila s psychiatričkou, posílala mě na sexuologii a neřešila absolutně to, že se to objevilo nejspíše při přidání Tritica nebo brintellixu. /Brala jsem Eliceu, Tritico a brintellix Děkuji Vám za odpověď, krásný večer Petra
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, antidepresiva mohou podobné sexuální dysfunkce způsobit a potíže ve některých případech, i když to není tak často, přetrvávají i dlouho po vysazení. Další věc je, že tento problém sám o sobě pacienta trápí a poutá na sebe značnou část jeho pozornosti, což může na jeho libido mít další negativní vliv. Návštěva sexuologa je tady na místě.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Užívání antidepresiv může jako vedlejší účinek způsobovat ztrátu libida, to je známá věc. Většinou však tyto nežádoucí účinky odezní poměrně krátce po vysazení léků. Navíc zmiňujete podobnou nechuť už z doby před podáváním antidepresiv. Bylo by asi na místě zvážit, zda nechuť nemůže způsobovat přetrvávající depresivní ladění. Z vlastní zkušenosti i z rozhovorů s klienty vím, že intimita s partnerem je úzce provázána s celkovým psychickým rozpoložením. Také bych se přikláněla k návštěvě sexuologa, přinejhorším tím nic nezkazíte. A asi bych o tom s partnerem otevřeně a důkladně mluvila. Věřím, že vaše obtíže časem odezní.. ať už je příčina jakákoli.


Zpět na seznam