Složitější problém

Dobrý den, Ráda bych se zeptala na problémy manžela. Manžel se deset let léčil pro různé duševní problémy jako úzkosti, deprese (pokus o sebevraždu), asociální chování, poruchy vnímání. Vystřídali jsme čtyři psychiatry a tři psychoterapie, bohužel s každou změnou nastal zásadní obrat. Jeden psal obrovské dávky Neurolu, druhý to zase zrušil a tvrdil že je manžel zdraví, třetí že musí být hospitalizován jinak mu není pomoci a další ho poslal k čínskému léčiteli (vážně). Manžel si v dětství a dospívání prošel hrozným terorem, mlácení, šikanovaní, ponižování a hůř... Často mu šlo o život a to musel trpět víc jak deset let. Trpí absolutní nedůvěrou v instituce a lidi, (ani rodiče mu nevěřili dokud reportér nenašel nezávisle dalšího svědka toho co se mu dělo). Jsme v tíživé situaci kdy manžel ztratil důvěru v psychiatrii a zároveň není ochotný jít už ani do nemocnice na operace (2x cevy a 2x nervy). (S té poslední utekl předčasně). Také jsme v tíživé finanční situaci, Manžel si zkusil mnoho profesí, ale nikde pro jeho duševní zdraví neměli pochopení a vyhodili ho. Je velmi inteligentní a vzdělaný takže doučuje z domova. Bylo mě řečeno že pokud manžel půjde na hospitalizaci (tři měsíce) dají mu důchod, ale že jinak to v naší zemi nejde. Jenže to je naprosto nereálné když nejde ani na cévní operaci. Slyšela jsem o centrech s denní léčbou, ale ty jsou všechny 50km a já ho tam denně vozit nemohu, když pracuji a sám je momentálně neschopný. Už nevím co dál.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, můžete zjistit, zda ve Vašem regionu působí některá z organizací, které poskytují duševně nemocným psychosociální rehabilitaci a poradenství přímo v terénu jako sociální službu a která by se pokusila s Vaším manželem navázat kontakt. Co se týká invalidního důchodu, tak to je složitější otázka. Každý nemocný může o důchod požádat příslušnou správu sociálního zabezpečení a poté mu musí jeho psychiatr vypsat podrobnou zprávu zahrnující celou historii jeho léčení. Téměř žádná z klasických psychiatrických poruch typu úzkosti, deprese či psychotických poruch, není jednoznačnou indikací pro přiznání invalidity. Je třeba vždy stanovit diagnózu a lékařsky doložit, že v daném případě jde o dlouhodobě nepříznivý stav, který vedl k poklesu práceschopnosti. Pro posudkového lékaře může mít hospitalizace svou váhu, ale není to důvod jediný ani bezpodmínečně nutný. Podrobněji by Vám odpověděl možná poradce v sekci "sociální pracovník".
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji za Váš dotaz. Vnímám, že jste ve velice těžké situaci a chtěla byste manželovi pomoci. Sama mám zkušenosti s více psychiatry a opravdu mohu potvrdit, že každý má k pacientovi jiný přístup. Já jsem měla to štěstí, že jsem našla takového, kterému důvěřuji, ale věřím, že Váš manžel tuto důvěru ztratil. Zároveň si myslím, že pokud chcete manželovi pomoct, bude nutná určitá odborná intervence. Nevím, kde bydlíte, proto nemohu doporučit konkrétní řešení. Zda-li tam například nemáte možnost socioterapeutické instituce (např. Fokus). Co se týče financí, o invalidní důchod si můžete požádat i bez hospitalizace, ale při posouzení na OSSZ jsou nutné zprávy od odborníků. A fakt, že byl pacient hospitalizován má velkou váhu. Přeji mnoho sil.


Zpět na seznam