Smrt blízkeho, nasledky

Dobrý den, před rokem mi umřela babička, která pro mě byla duležita stejně jako moje máma. Do dnes tomu uplně nevěřím ale zaroveň vím, že se to stalo. Bylo to poprve kdy jsem takovou ztrátu zažila a dost mě to změnilo. Od te doby cítím pořád strach (něco jako když se dívate na horor a víte, že se něčeho máte leknout a vaše tělo se na to připravuje) lehce mě něco vystraší a jsem pořád ve střehu i když sama sebe uklidnuji, že se nic neděje, mozek neposlouchá. Ztratila jsem i city jako je láska, smutek...atd. Mám v sobě velkou prazdnotu. Je mi pořád neutrálně a nemám na žadného člověka nějake citove pouto, ani k lidem které jsem dřív ráda měla. Pokaždé, když se snažím usnout slyším v me hlavě cizí hlasy, většinou mluví nesmysli nebo křičí a není mi to přijemné. pokažde se to snažím utišit svým vnitřním hlasem a po čase to přejde. Byla bych ráda za jakou koliv radu co s tím dělat nebo co to znamená. Dost mi to v životě překaží. Děkuji za odpověď.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, po ztrátě blízkého člověka přichází truchlení, neboli normální smutek. To má obvykle několik fází, kterými člověk přirozeně prochází, až se mu nakonec podaří ztrátu zpracovat a odpoutat se. Někdy se ale může stát, že v tomto procesu člověk jakoby uvízne a další vývoj může směřovat do příznaků psychické poruchy, nejčastěji deprese či neurotické poruchy. Poté je třeba odborné pomoci, psychiatrické a psychologické, což bych ve Vašem případě doporučil.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, je mi líto Vaší ztráty. Odchod velmi blízkého člověka je vždy velkou ranou a je těžké se s tím vyrovnat. Sama jsem to zažila. Před několika lety jsem za tragických okolností přišla o milovaného člověka. Můj psychiatr mi doporučil obrátit se na krizové oddělení v psychiatrické nemocnici v Bohnicích, kde mi velmi pomohli. Tam jsem strávila několik nejkritičtějších dní a pak ještě pár týdnů v péči psychiatrů na pavilonu 27 (mojí diagnózou je bipolární porucha a toto oddělení je na tyto poruchy zaměřené). K postupnému smíření s bolestivou ztrátou tohoto člověka mi pomohlo vědomí, že stále zůstává v mém srdci a také hlavně čas. Do dnes na něj myslím každý den. Myslím, že by Vám pomohlo vyhledat psychologa či psychoterapeuta a svoje potíže řešit s ním. Věřím, že prostřednictvím odborné podpory můžete Vaše problémy postupně zvládnout. Držím Vám palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam