Smysl v nesmyslu

Dobrý den,nejsem si jistá,zda psát či nikoliv,ale zdá se mi,že jsem dospěla na konec své cesty životem.Mám diagnostikovanou schizoafektivní poruchu,časté halucinace mne zbavují racionálního uvažování,snažím se je nevnímat a postupovat vždy logicky,léky beru předpisově,špatně na ně však reaguji,ještě jsem nevyšplhala na antipsychotickou dávku.Jsem maminkou dvou dětí,mám úžasného muže,ale myslím,že jim bude lépe beze mě.Nejsem schopna plně fungovat,místo do práce jsem včera nasedla na první autobus,který na nádraží přijel a prchala pryč...Zbytek zdravého rozumu mne přinutil vrátit se zpět, ale něco je hodně špatně,a já cítím,že jediné,co mohu se svým životem udělat,je se jej vzdát.Nedokážu se postarat o své děti,aniž bych na ně nebyla nepříjemná a zlá,mám strach z každého kroku kamkoliv,hledám smysl tam,kde již dávno není. Jsem v začarované zemi,bloudím zde v kruhu a neexistuje jiná cesta ven. Jsem špatně fungující stroj,tápu ve tmě.Jsem obklopena lidmi,kteří mě milují,a přesto se cítím tak moc a děsivě sama.Stojím na útesu a stačí udělat jediný krok kupředu,abych to skončila,vždy stačí udělat jen jediný krok.Nechci svůj život,nenáleží mi,změť něčeho,co není,mísí se s realitou,kterou už nejsem schopna zaostřit. Nevím,co se to děje, ale vím,že je něco zatraceně špatně,a já nevím,jak dál.Vidím jen jedno řešení.Jsem racionálně uvažující člověk,a přesto vidím jen jedno jediné řešení,prostě skočit a nebýt.Existuje cesta ven?Jakákoliv cesta ven?Moc Vás prosím o odpověď,radu,pomoc.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, krom toho, že je Váš dotaz upřímný a otevřený, jak píše naše peer poradkyně, také ukazuje na to, že si uvědomujete, co se s Vámi děje, jste inteligentní a své prožívání nemoci jste schopna dobře popsat. To Vám na jednu stranu může utrpení ještě prohlubovat a přinášet pocit beznaděje a depresi, na druhou stranu to může být nadějný základ pro terapeutickou práci a cestu k zotavení. Co se týká léků, tak to, že na ně pacient citlivě reaguje se stává. Máme jich však k dispozici desítky a vhodná kombinace se většinou najde. Někdy to ale vyžaduje velkou trpělivost. Dále je zde psychoterapie a psychiatrická rehabilitace, které by pro Vás možná byly velmi přínosné, protože víte, že optimální cestu chcete najít. Z praxe mohu říci ještě to, že vždy existuje cesta ven, zvlášť když ji pacient chce hledat. A o odchodu ze života to, že přestože je nemocný přesvědčen, že to je cesta, kterou uleví sobě a svým blízkým (manželovi, dětem), kterým bude bez něj líp, není tomu tak, naopak odchod takto blízkého člověka může přinést trauma, někdy i celoživotní. Podobné bilancování je výsledkem bludného kruhu beznaděje, vychází z psychického rozpoložení daného nemocí, ostatní jej takto nesdílí a věřte, že se pohled na situaci může léčbou zcela obrátit. Držím Vám palce, abyste svou cestu ven, která jistě existuje, našla. V případě potřeby je možné se obrátit na některé z krizových center, je také možné zavolat na linku důvěry (např. 284016666). Ještě mohu připojit odkaz na materiály o cestě k zotavení, např. na www.ledovec.cz.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Předně bych Vám chtěla poděkovat za otevřenost a upřímnost, se kterou jste se na naši poradnu obrátila. Vaše životní situace, jak ji ve svém dotazu popisujete, je opravdu velmi naléhavá a tíživá. Je velmi důležité, že spolupracujete s lékaři a užíváte zodpovědně medikaci. Píšete sice, že se zatím necítíte lépe, ale věřím, že v dnešní době je psychiatrická péče i dostupné léky na takové úrovni, že se pro každého najde vhodná léčba, která by mu umožnila žít vlastní život v co největší kvalitě. I když to někdy trvá delší čas. V mém případě sice byly vhodné léky nalezeny poměrně rychle, znám však ve svém okolí mnoho lidí, u kterých to bylo delší hledání. Museli být velmi trpěliví a neztrácet naději, ale zlom přišel a začalo se jim dařit postatně lépe. Píšete, že máte dvě děti a úžasného muže - a ti Vás jistě milují a potřebují. Nebojte se s nimi své obtíže sdílet, společně prožitá trápení přinášejí úlevu a posilují vzájemné vztahy. Věřím, že se Vám opět podaří najít životní spokojenost a klid. Přeji Vám hodně štěstí a brzké nalezení té nejvhodnější léčby.


Zpět na seznam