soc. fobie..

Dobrý den, nejdřív bych se zeptala o co se jedná, trpím sociální fobií, ale za poslední rok mám takové stavy, že např. když jdu sama, lidé se na mě jen dívají tak si myslím, že mě chce ten člověk zabít, nemůžu kvůli tomu ani spát. Chtěla jsem se zeptat, když začnu chodit k psychiatrovi kolik se doplácí za léky a jestli je vhodnější nejdřív zvolit psychologa a pak teprve psychiatra?
Avatar

Zuzana Foitová

Odpověď odborníka:
Dobrý den, jestli chápu správně, doposud se u psychiatra neléčíte a tudíž ani diagnózu sociální fobie zatím nestanovil lékař. Váš odhad může být samozřejmě správný a mohlo se prostě stát, že se bez léčby Vaše úzkost vystupňovala až do pocitů, které popisujete. Nebo se jedná již o abnormální vztahovačnost, a pak může jít o potíže jiného typu, jak píše peer poradkyně. Diagnózu ovšem nemůžeme stanovit na dálku, to může jedině lékař na základě osobního setkání s Vámi a důkladného vyšetření. Je velmi rozumné, že o tom uvažujete. Z doplatků obavy mít nemusíte, skoro vždy se najde vhodný lék bez doplatku, máme jich dnes k dispozici opravdu hodně. Bývá rovněž velmi účinné kombinovat léčbu u psychiatra a psychologa, tj. léky a psychoterapii. Držím palce.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, jako poradce s vlastní zkušeností nejsem odborník, abych Vám mohla zodpovědně odpovědět na otázku, jak píšete, o co se jedná. Mojí diagnózou je bipolární porucha, která má jiné projevy. Napadá mě, že by možná Vaše intenzivní pocity o tom, že Vás chce někdo zabít, mohly spadat do paranoidního okruhu poruch. Paranoia je duševní porucha, vyznačující se bludy, chorobnými představami o vlastním ohrožení a stihomamem. Být Vámi, neváhala bych navštívit odborníka, ať už psychiatra nebo psychoterapeuta. Na léky se doplácí podle konkrétního druhu celkem málo, některé jsou zcela zdarma. Přeji Vám hodně štěstí.


Zpět na seznam