Sociální fobie

Zdravím, trpím určitým stupněm sociální fóbie. Tak se v mém případě projevuje třesem celého těla, bušením srdce, svíravými pocity žaludku, pocením, červenáním... Říkám tomu panický záchvat. Za pár dní mne čeká podpis před mnoha lidmi, z čehož mám už teď hrozný strach. Vím, že je to absolutně irelevantní a že podobná situace je normální a není se čeho bát, ale zároveň vím, že v podobných situacích dokážu vybouchnout a panický záchvat je na světě. Byl jsem na pár sezeních u psychologa a navštívil jsem také psychiatričku, která mi napsala elicu a rivotril (kapky). Rivotril si prý mám dát těsně před tou událostí. Ještě mám k dispozici neurol, který se prý dá také v podobných situacích aplikovat. Který lék by byl pro mne vhodnější? A po jaké době po požití rivotrilu si mohu dát alkohol? Děkuji.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, antidepresivum Elicea se užívá pravidelně, její účinek se rozvíjí postupně, takže preventivní nárazové užití nemá smysl. Rivotril i Neurol jsou příbuzná anxiolytika, jejich účinek se podobá. Rivotril se odbourává delší dobu, Neurol má rychlejší nástup a rychlejší odbourávání. Oba léky mohou při častém užívání vyvolat závislost, potenciál Neurolu je v tomto smyslu vyšší. Já osobně bych pro vyjímečné jednorázové užití zvolil Neurol, Po požití podobných léků byste rozhodně neměl pít alkohol minimálně týž den, záleží zde také na množství.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, podobné panické záchvaty dobře znám. Hezky je popisujete. Bývá to tak, že člověk racionálně chápe, že nejde o nic, čeho by se jiní báli, tím spíše má ale strach. Připustíme -li, že takových bojácných lidí je určitě více, hned je to lepší. Evidentně se bojíte již napřed. Říkám tomu strach ze strachu a znám to. Většinou to přežívám pomocí toho, že prostě řeknu, že mám strach, pokud se jedná o známé, nebo někoho, kdo to pochopí a tím se mi poněkud uleví. Chápu, že pokud budete něco veřejně podepisovat, že to asi nepůjde jen tak lehce sdělit. Pak je některý z vámi jmenovaných léků na zklidnění na místě. Já bych si vzala jen jeden. Pokud jsme ještě nikdy žádný neměl, doporučuji předem vyzkoušet jeho působení, nebo prostě, jak ho budete snášet. Opatrně ale s těmito léky, jsou návykové. Doporučuji po proběhlé stresové události zase zkusit fungovat bez nich. Jak je to s alkoholem po lécích na zklidnění, tak to nevím.


Zpět na seznam