Spánek

Dobrý den, poslední dobou se mi několikrát do měsíce stává, že mám před usnutním nekontrolovatelné myšlení. Jde o fázi kdy už skoro spím. Trvá to třeba i hodinu ve které už nevnímám okolí a propadám spánku, ale přesto mě v hlavě pořád obtěžují myšlenky... po hodině to vzdám, protože se mi zdá, že se něco v hlavě zacyklilo... zajdu se třeba napít a proberu se... zpětně si potom nejsem schopen jednotlivé myšlenky které se mi honily hlavou vybavit, pouze vím, že po sobě naskakovaly, nedávaly smysl a často na sebe ani nenavazovaly, nebo jsem měl dojem že křičí... byly to prostě jenom nějak náhodně seskládané hlouposti a já v této scenérii byl pouze posluchač bez jakékoli schopnosti zasáhnout nebo ukočírovat jejich chod... často mě během toho doprovází pocení. Za jiných okolností bych to asi přečkal, ale omezuje mě to jelikož po takové noci často píši do práce, protože mám strach že z únavy bych jí nezvládal... nevíte o co se jedná, jestli to má nějaké konkrétní pojmenování, nebo kde bych se o tomto specifickém problému mohl dozvědět více? Vím jaké to je být nad něčím před spánkem zaujatý a horlivě přemýšlet, což taky dokáže spánek ukrást...ale můj problém spočívá právě v tom, že se jedná o fázi, kdy už jsem úplně otupělý možná už částečně spím (skoro nevnímám) a že mé myšlenky naskakují nesrozumitelně, automaticky a zacykleně bez toho aniž bych je byl schopen jakkoli ovládat, jejich intenzitu, obsah nebo cokoli. Předem děkuji za odpověď.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, spánek je fyziologickým stavem bezvědomí a na přechodu mezi spánkem a bděním může docházet ke stavům, kdy člověk sice ještě bdí, ale jeho vědomí je jakoby obluzené, někdy se přidávají i halucinatorní prožitky, celkově se hovoří o hypnagogických stavech, se kterými má do jisté míry zkušenost mnoho lidí. Pokud jsou obtěžující, klasifikuje se to jako porucha usínání v rámci poruch spánku a lze to řešit medicínsky (psychiatr, neurolog). V tomto stavu může také docházet k projevům některé z úzkostných poruch. Je také třeba vědět, zda pacient neprožívá zvýšený stres, zda nemá v životě nějaký problém, se kterým se mu nedaří vyrovnat, což ve své odpovědi naznačuje i naše peer poradkyně.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, podobné problémy jsem kdysi měla, vím jak je nekontrolované a zacyklené myšlení nepříjemné a ubíjející. Tyto stavy jsem mívala občas i ve dne, většinou v obdobích, kdy jsem řešila nějaký, pro mě závažný problém, ať již pracovní, nebo vztahový a emotivní. Většinou netrvaly příliš dlouho, postupně pominuly. Napadá mě, jestli Vaše nekontrolované myšlení také není důsledkem problému, který si třeba ani neuvědomujete. Co se týče Vaší otázky, trochu jsem pátrala, jestli má tato porucha nějaké pojmenování, ale nenašla jsem relevantní informace. Podle mého názoru bude možná součástí nějaké diagnózy, jejíž stanovení není v kompetenci poradce s vlastní zkušeností, ale odborného poradce. Na Vašem místě bych vyhledala psychologa nebo psychoterapeuta a svoji situaci probrala s ním. Věřím, že prostřednictvím odborné podpory můžete zjistit příčiny Vašich potíží i způsob, jak je řešit. Držím palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam