spánek

Dobrý den, mám problémy se spánkem. Paní doktorka mi předepsala lamotrigin 2tbl, kventiax 200 3tbl, trittico prolong, trittico AC, prothiaden,atarax. Vše beru večer a asi rok. Pak spím asi hodinu, probudím se a nespím 4-5 hodin, pak usnu nebo si vezmu 1/2 stilnoxu. Už jsem spala dobře, a teD tohle a nelepší se. Každý večer doufám, že to spaní bude zase dobrý, a ono nic.Nemůžou tak působit tyto léky, že by to mělo jako nežádoucí účinky.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, léky, všechny, které užíváte, spánek podporují a vy jich navíc máte poměrně hodně. Některé zásady tzv. spánkové hygieny popisuje naše peer poradkyně, s lékařem je možné probrat, jaké strategie se ještě nabízejí v oblasti medikace, s psychoterapeutem (tím může být i psychiatr, který je v tom vzdělán) pak např. to, zda Vaše porucha spánku nemůže mít souvislosti s Vaším životem, s tím, jak zvládáte stres apod. Držím palce.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Potíže se spánkem, zvláště dlouhodobé, jsou hrozně vyčerpávající a náročné. Sama jsem si prošla nespavým obdobím. Doporučuji přemýšlet o tom, od kdy potíže máte. Čím se nastartovaly, nebo kdy došlo ke změně v životě? Jaké je provází myšlenky? Doporučuji nepracovat na počítači před usnutím, usínat pravidelně, hýbat se přes den, přijímat dost tekutin, léčit fyzické obtíže, máte-li. Jste - li vyčerpaná, což tedy nezmiňujete, někdy pomůže paradoxně vypít před spaním kávu, nebo černý čaj, tělo se trochu nabudí a má sílu usnout. Existují i paradoxní reakce na léky, člověku mohou způsobit to, proti čemu jsou. Každou změnu a úpravu medikace doporučuji probrat s lékařem a jak zmiňuji výše, pečovat o svůj spánek všemi možnými prostředky, na různých frontách, medikace sama někdy nestačí. Píšete, že každý večer doufáte, že to bude dobrý, i s takovými myšlenkami se dá dobře pracovat, zní to jako naděje a já také doufám, že to bude dobrý.


Zpět na seznam